Муниципальное бюджетное общеобразовательное учреждение «Мичанская основная общеобразовательная школа Сабинского муниципального района РТ"

Адрес: 422055, Республика Татарстан, Сабинский район, с. Старый Мичан, ул. Школьная, д. 10
Телефон: +7(843)-624-23-22
E-Mail: mishansaba@yandex.ru Snmc.Sab@tatar.ru
Короткое название: МБОУ "Мичанская ООШ Сабинского муниципального района РТ"
Руководитель: Шайхлисламов Булат Фанитович

12 апрель космонавтика көне

Опубликовано: 12.04.2011

12 апрель космонавтика көне! Бездә балалар иртәсе булды. 1961 нче елның 12 апрелендә, дөньяда беренче буларак, бортына кеше утырган "Восток” космик корабле җир тирәли орбитага чыгарылды. Бу кеше – очучы- космонавт Юрий Алексеевич Гагарин иде. Ул илебез хөкүмәте тапшырган эшне үтәде, - дип иртәне физика укытучысы Ф.М.Сабирҗанова башлап җибәрде.
Кеше – Галәмдә. Оча Кеше Галәмгә Аңа күз дә иярми. 50 елдан бирле Кеше ракета иярли. Беренче космонавтыбыз Юрий Алексеевич Гагарин. 1961 нең апрелендә Күктә күзәтә барын. Барыбыз бергә - бергә Өйрәнәбез космонавтиканы. Галәм юлларын исәпләргә Кушабыз арифметиканы. Батырлыклар елъязмасы Алтын хәреф белән язылган. Безнең өчен Гагарин Очучы – истребитель булган. Юбилеең күркәм булсын, Әй, хозур Галәм – космос! Күк йөзенә юл ачылды Инде кем генә очмас. Юрий – галәм пионеры Сынатмады корыч аты. 50 еллык юллар үтте Тәҗрибәле, горур даны. Мәгълүматсыз Җир Тик әле без берни белмибез. Күк уянды, йолдызлар гизде Гагарин исеме белән Җиребез. Автор: Сабирҗанова Ф.М.
Хыяллар матур булсын! . Балачакта тау башыннан  Биек баскыч буйлап өскә Күккә сузып кулларны, Менеп җиттем дигәндә, Күпме тапкыр хыялландым Югарыдан аска очам... Тотарга болытларны. Төш өзелә шул мәлдә.  Яр читендә басып торам  Әкият төсле хыяллар Әзерләнеп очарга – Була тик балачакта. Ике кулны канат итеп, Чын тормышта могҗизалар Әверелеп кошларга. Күбрәк туа кайчакта.  Моннан нәкъ 50 ел . Кошлар да күзли алмыйдыр Бөтен дөнья ишеткән: Ул кадәр биеклекне. "Восток – 2” корабы бит Тик бер Ходай гына биргән Космоска менеп төшкән! Кешегә бөеклекне!  Көн тудымы – бер яңалык Шаккатмый хәзер күпләр... Саклыйк галәм иминлеген! Гел зәңгәр булсын күкләр! Автор: Ибраһимова Сөмбелә Миннегалиевна