Адрес: 422665, Республика Татарстан, Рыбно-Слободский район, с. Кутлу-Букаш, ул. Шаймарданова, д. 2 422665, Татарстан Республикасы, Балык Бистәсе районы, Котлы Бөкәш авылы, Шәймәрданов ур., 2
Телефон: +7(843)-613-12-43;+7(843)-613-13-92
E-Mail: skb.rs@tatar.ru
Короткое название: МБОУ «Кутлу-Букашская средняя общеобразовательная школа» Рыбно-Слободского муниципального района РТ
Руководитель: Салахиев Накиф Юнусович
Год основания учреждения: 1937

Туган ягыбызны өйрәнәбез

Опубликовано: 15.06.2021

15 июнь көнне Котлы Бөкәш урта гомуми белем бирү мәктәбе каршындагы «Каенкай» мәктәп яны сәламәтләндерү лагере тәрбияләнүчеләрендә патриотик хисләр тәрбияләү, балаларны туган як тарихы белән таныштыру, халкыбызның тарихи үткәненә карата хөрмәт тәрбияләү максатыннан, укучылар Балык Бистәсе районының Ури авылы керәшеннәренең тарихи һәм мәдәни мирасы музеенда булдылар. Музей җитәкчесе Толстова Евдокия Григорьевна укучыларга музейның барлыкка килү тарихы, музей экспонатлары җыю, аларны куллану һәм билгеләү турында җентекләп сөйләде. Музей йортында гади керәшен гаиләсенең тормышын тулысынча чагылдыра торган көнкүреш бар. Бу музейда борынгы җиһазлар, савыт-саба, көнкүрештә кулланыла торган төрле җайланмалар, шулай ук керәшеннәрнең милли киемнәре тупланган. Ул чордагы борынгы тәңкәләр. Барлык экспонатлар да Ури авылында яшәүчеләр янында җыелган иде. Алар арасында шәхси әйберләр гаиләсе. Балалар зур кызыксыну белән Евдокия Григорьевнаны тыңладылар, экспонатларны карап сораулар бирделәр. Чөнки алар барысы да чын! Музейда булу балаларда зур кызыксыну уятты. Бу очрашу балалар күңелендә озак сакланыр дип ышанабыз.

15 июня с целью формирования у воспитанников пришкольного оздоровительного лагеря  «Каенкай»  при МБОУ «Кутлу-Букашская СОШ»  гражданско-патриотических чувств, знакомства детей с историей своего родного края, воспитания уважения к историческому  прошлому своего народа  учащиеся посетили музей истории и культурного наследия кряшен деревни Уреево Рыбно-слободского района.  Руководитель музея - Толстова Евдокия Григорьевна  подробно рассказала учащимся историю создания музея, сбора музейных экспонатов, их применение и назначение. В доме музее создан быт, который полностью отражает жизнь простой кряшенской семьи. В этом музее собраны старинная утварь: посуда, различные приспособления используемые в быту, а также национальная одежда кряшен. Старинные монеты тех времен. Все экспонаты были собраны у жителей села Уреево. Среди них личные вещи семьи самой Евдокии Васильевны. Дети с большим интересом слушали Евдокию Григорьевну, задавали вопросы, рассматривая экспонаты. Ведь все они подлинные! Посещение музея вызвало большой интерес у детей. Надеемся, эта встреча останется надолго в памяти детей.