• Нижнекамский
  • Школы

Муниципальное бюджетное общеобразовательное учреждение «Средняя общеобразовательная школа №20» Нижнекамского муниципального района Республики Татарстан

Адрес: 423582, Республика Татарстан, г. Нижнекамск, ул. Гагарина, д.42
Телефон: +7(855)-536-64-89
E-Mail: n-k_shool20@bk.ru
Короткое название: МБОУ "СОШ№20" НМР РТ
Руководитель: Глебова Татьяна Сергеевна
У нас учатся: 324 ученикf Из них иностранных граждан 0
У нас учат: 22 учителя Язык обучения: русский

Татарскому писателю Аязу Гилязову 95 лет

Опубликовано: 27.01.2023

Кыйбла булып изге җилләр исәр,
Дөрес иман иңәр гомергә.
Уйчан күзле романтиклар үсәр,
Таза орлык чәчеп бу җиргә.
Халык язучысы, драматург, РСФСР һәм Татарстан дәүләт премияләре лауреаты Аяз Гыйләҗевкә 95 тулган булыр иде.Ул Сарман районы Чукмарлы авылында туган. Балачагы һәм мәктәп еллары Зәй районы Югары Баграж исемле керәшен татарлары авылында уза.
Иң беренче хикәясе аңа 20 яшь чакта басылып чыга. “Ян учагым,ян!” исемле лирик хикәя була ул.
Язучының туган көне уңаеннан мәктәбебездә әдәбият дәресләрендә Аяз Гыйләҗевны искә алдык,укучылар аның иҗаты һәм әсәрләре белән таныштылар. Аяз Гыйләҗев язганнары арасыннан үзенә иң якын әсәре - “Яра повесте” була. “Чын дусларым” дип ул Фәрваз Миңнуллиннн, Мөһәммәт Мәһдиев, Газиз Кашапов, Хәсән Сәрьян,Фаиль Шаифигуллин,Газиз Мөһәммәтшин,Шәриф Хөсәеновларны санаган. Аяз Гыйләҗев гомере буе көндәлекләр алып барган.
Язучының улы Рәшит атасы турында видеоязма төшергән. Бу язма аркылы язучы турында укучылар бик эчтәлекле мәгълүмат алдылар.