• Нижнекамский
  • Школы

Муниципальное бюджетное общеобразовательное учреждение «Средняя общеобразовательная школа №20» Нижнекамского муниципального района Республики Татарстан

Адрес: 423582, Республика Татарстан, г. Нижнекамск, ул. Гагарина, д.42
Телефон: +7(855)-536-64-89
E-Mail: n-k_shool20@bk.ru
Короткое название: МБОУ "СОШ№20" НМР РТ
Руководитель: Глебова Татьяна Сергеевна
У нас учатся: 324 ученикf Из них иностранных граждан 0
У нас учат: 22 учителя Язык обучения: русский

“Чәй эчү тарихы”

Опубликовано: 22.11.2022

Чәй – дөньяда судан кала иң еш кулланыла торган эчемлек. Планетабызның төрле төбәкләрендә аны төрлечә әзерлиләр һәм эчәләр. 20 нче мәктәпнең 3 нче б  сыйныфы укучылары белән әдәби уку дәресендә “Табын әзерләү тәртибе.Чәй эчү тарихы” темасын үттек.Укучылар дәрестә TED Ed проекты әзерләгән видеоязманы да кулландылар. Төрле илләрдә чәй эчү тарихы узенчәлеге аларны бик кызыксындырды.Татар халкыбызның чәй эчү тәртибе аларга аеруча якын булды,чөнки ул милләтебезнең матур гореф-гадәте. Чәй эчү,чәй артында гәп кору,өйдәге мәшәкатьләрне уртага салып сөйләшү. Татар халкы әйткән мәкаль дә бар: “Чәйдән соң- күңелдә җәй!”