Муниципальное бюджетное дошкольное образовательное учреждение "Детский сад общеразвивающего вида №37" Нижнекамского муниципального района Республики Татарстан

Адрес: 423557, Республика Татарстан, город Нижнекамск, улица Спортивная, 3А
Телефон: 8 (8555) 42-41-06
E-Mail: detsad37nk@mail.ru
Короткое название: МБДОУ «Детский сад общеразвивающего вида №37
Руководитель: Никольская Наталья Анатольевна

"Тәрбия гаиләдән башлана"

Һәр тәрбияче һәм ата-ана үзенең баласының сәламәт һәм бәхетле булуын тели һәм шуңа ирешүне максат итеп куя.Әмма барыбыз да балаларны ничек итеп әдәпле, тирә-як мохиткә, табигатькә игътибарлы итеп тәрбияләү турындауйланабыз микән?

Әлбәттә, моның сере бик гади,без балаларны сәламәт яшәү рәвешенә күнектерергә тиешбез. Яман гадәтләрдәнарындырырга, дөрес тукланырга, кешеләргә карата эчкерсез мөнәсәбәттә булырга, мохтаҗларга ярдәмгә килергәөйрәтергә тиешбез. Бүген җәмгыятьтә барлыкка килгән күренешләр гаиләнең әхлакый нигезе урнашуына да кирейогынты ясый: балалар һәм ата-аналар беберсеннән читләшә, каршылыклар көчәя һәм шуңа бәйле акыл үсешендәдә һәм үз-үзен тотышында да проблемалары барлыкка килгән балалар саны арта бара.
     Психологлар һәм педагог-галимнәр әйтүенчә, файдалы гадәтләр булдыру өчен иң уңай вакытмәктәпкәчә тәрбия алучоры. Мәгълүм булуынча, бала күп вакытын гаиләдә үткәрә Биредә, әлбәттә, ата-ананың үз-үзен тотуы балага үрнәкбулып тора. Шуңа күрә тәрбияви эшне ата-аналардан башлау дөресрәк. Моның өчен гаиләдә тынычлык, үзараярдәмләшү, гаиләдәге кешеләр сәламәтлеге турында кайгырту  матур гадәтләрнең берсе.Безнең «Гүзәл» балаларүстерү үзәгендә бакчада һәм өйдә баланың индивидуаль сәләтен үстерүгә уңайлы шартлар тудыру өчен бакча һәмгаилә арасында уңай мөнәсәбәтләр булдыру тәрбия эшенең төп максатларыннан санала. Бу җәһәттән ата-аналарбелән очрашып әңгәмәләр кору, гаиләләр белән спорт уеннары оештыру да тәрбия бирүнең төп юнәлешләренең берсе.
Бала шәхес буларак тулысынча ачылсын өчен, аның янында аны аңлаган, ягымлы сүзләр белән җылыткан, кирәк чактаяклый белгән ата-анасы булырга тиеш. Гаиләбаланың иң төп тәрбиячесе, тотрыклы гаилә традицияләре булмаган өйдәбалага дөрес тәрбия биреп, аны әхлаклы итеп үстерү дә бик авыр була.
Тәрбия бирү учакларында шәҗәрә бәйрәмнәре үткәрүгә дә зур игътибар юнәлтелә. «Без сезгә бәхет телибез», «Гаиләбәйрәме» кебек матур чараларны үткәрү гадәткә керде. Гаилә әгъзалары белән бакчаларда бергә чаралар оештырубалада әдәп тәрбияләү мәсьәләләрен хәл итәргә мөмкинлек бирә. Безгә шуны онытмаска кирәк: бары тик бердәм,мәдәниятле милләт кенә җинаятьчелек, наркомания кебек начар гадәтләргә каршы тора алачак