• Детские сады
  • Муниципальное бюджетное дошкольное образовательное учреждение "Детский сад общеразвивающего вида №7 "Березка" Мензелинского муниципального района Республики Татарстан/Татарстан Республикасы Минзәлә муниципаль районы "7нче номерлы гомүми үсеш тибындагы "Каенкай" балалар бакчасы" мәктәпкәчә белем бирү муниципаль бюджет учреждениясе.

Муниципальное бюджетное дошкольное образовательное учреждение "Детский сад общеразвивающего вида №7 "Березка" Мензелинского муниципального района Республики Татарстан/ Татарстан Республикасы Минзәлә муниципаль районы " 7 нче номерлы гомуми үсеш тибындагы "Каенкай" балалар бакчасы " мәктәпкәчә белем бирү муниципаль бюджет учреждениесе.

Адрес: 423702, Республика Татарстан, г. Мензелинск, ул. Изыскателей, д.28/ 423702, Татарстан Республикасы, Минзәлә шәһәре, Изыскательләр урамы 28
Телефон: +7(855)-553-47-76
E-Mail: 2844000003@edu.tatar.ru
Короткое название: МБДОУ №7 "Березка"
Руководитель: Макарова Альфия Альбертовна
У нас учатся: 66 воспитанника/ 66 тәрбияләнүче
У нас учат: 9 педагогов/ 9 педагог

Новости МБДОУ№7

ПОКОРМИТЕ ПТИЦ ЗИМОЙ.

Опубликовано: 15.01.2024

ПОКОРМИТЕ ПТИЦ ЗИМОЙ.

Покормите птиц зимой.
Пусть со всех концов
К вам слетятся, как домой,
Стайки на крыльцо.

Не богаты их корма.
Горсть зерна нужна,
Горсть одна —
И не страшна
Будет им зима.

Сколько гибнет их — не счесть,
Видеть тяжело
А ведь в нашем сердце есть
И для птиц тепло.

Разве можно забывать:
Улететь могли,
А остались зимовать
Заодно с людьми.

Приучите птиц в мороз
К своему окну,
Чтоб без песен не пришлось
Нам встречать весну.
А. Яшин

Зима- трудное время для птиц, особенно если она морозная и многоснежная.
15 января Всероссийский экологический мастер-класс «День зимующих птиц » в подготовительной группе , прошел день под девизом- « Нам без птиц никак нельзя- птицы лучшие друзья »
Воспитанники продолжили знакомиться с зимующими птицами, слушали рассказы о птицах, играли в дидактические игры, отгадывали загадки. Итогом было изготовление бумажных кормушек для птиц.

КЫШЫНДА КОШЛАРНЫ АШЫТЫГЫЗ.

Кышын кошларны ашыйк.
Барлык очлардан да булсын
Сезгә өй кебек очрашалар,
Чишмәгә.

Аларның азыгы бай түгел.
Бөртекле ашлык кирәк,
Туфрак бер -
Һәм күркәм түгел
Аларга кыш булачак.

Аларның үлемнәре ничә - санамыйлар,
Күрү авыр
Ә безнең йөрәктә бит
Кошлар өчен дә җылы.

Шулай да искә төшерергә мөмкин:
Очып китә алганнар,
Ә кышлау калды
Кешеләр белән бергә.

Кошларга салкынга өйрәтегез
Үз тәрәзәсенә,
Җырлар булмасын
Безгә язны каршы алу.
Ә. Яшин

Кыш - кошлар өчен авыр вакыт, бигрәк тә аяза һәм күпмерезле булса.
15 гыйнварда "Кышлаучы кошлар көне" Бөтенроссия экологик мастер-классы әзерлек төркемендә узды, "Безгә кошлар булмаган иң яхшы дуслар" девизомы астында көн узды
Тәрбияләнүчеләр кышкы кошлар белән танышуларын дәвам иттеләр, кошлар турында хикәяләр тыңлыйлар, дидактик уеннар уйнадылар, табышмаклар уйнадылар. Йомгак итеп кошлар өчен кәгазь азык ясау була.