Муниципальное бюджетное дошкольное образовательное учреждение «Детский сад № 11 «Ландыш» города Мамадыш» Мамадышского муниципального района Республики Татарстан

Адрес: 422191, Республика Татарстан, Мамадышский район, г. Мамадыш, ул. Горького, д. 122Л
Телефон: +7(855)-633-45-93
E-Mail: 2692000003@edu.tatar.ru
Короткое название: МБДОУ "ДС № 11 "Ландыш" г. Мамадыш"
Руководитель: Мухаметзянова Гулия Вакиловна
У нас учатся: 42 воспитанника (иностранные граждане отсутствуют)

Яз бизәге – тузганаклар Ямь өстиләр җәйләргә.

Опубликовано: 13.05.2023

Сары матур чәчәкләре
Тузганакның, күрегез,
Кыйммәтле дару үләне,
Файдасы күп, белегез.

Иртә язда чәчәк ата,
Әйтерсең кояш көтә,
Ә орлыклары өлгергәч,
Мамыктай очып китә.

Тузганакның чәчәге дә,
Сабагы да файдалы,
Тамырын да кулланалар,
Ныгыта ул бавырны.

Чәчәкләреннән аларның
Ясыйлар кайнатмалар,
Яшь яфракларыннан язын
Салат ясап ашыйлар.

Яфраклары, тамырлары
Иртә язда файдалы,
Төнәтмәсе яшәртә ди,

Май аенда барлык басулар һәм болыннар сары төскә әверелә: тузганаклар чәчәк ата. Алар безнең бакчаларда да барлыкка үсә, һәм без, эш кораллары тотып, үҗәт чүп үләннәренә каршы көрәшкә чыгабыз. Тик тузганакны түтәлдән өзеп ыргырырга ашыкмагыз. Ул ашарга да яраклы
Куллана белсәң аны..

Бу үсемлек тулысынча ашарга яраклы. Чәчәкләреннән алып тамырларына кадәр. Беренчесе кайнатмага, яфраклар салатка яки яшел щига озатыла, ә тамырдан файдалы эчемлек ясыйлар.

Тузганак — гомумән бик файдалы үсемлек, ул тимер, фосфор, калий, инулин, А һәм С витаминнарына, шулай ук аксым кушылмаларына бай. Тузганакның файдасы шунда, аның согында сидек кудыру тәэсиренә ия булган тараксацинның ачы матдәсе бар. Үсемлек шикәр диабеты, үт куыгы һәм бавыр, авитаминоз, анемия һ.б. авыруларына каршы көрәштә ярдәм итә, язын һәм пигмент тапларыннан арындыра.Бу мәгьлүмәтне балаларга Гузәл Рамил кызы җиткерде .