Опубликовано: 17.11.2014

Методик эш –ул үзенчәлекле мозаика сыман.
Аны таратырга да мөмкин, җыеп бетергәч аңа кагылмаска да була.
Ә шулай ук ул бик күп кечкенә могҗизалар тудырырга сәләтле:
моның өчен аны төрлечә урнаштырып,
яңа сурәтләр барлыкка китерергә кирәк.

“Бүген методик эш дип без укыту- тәрбия процессын уңышлы оештыруга юнәлтелгән барлык төр эшчәнлекне аңлыйбыз.” (В.М.Лизинский)

Башлангыч гомуми белем бирү буенча Федераль Дәүләт стандартларын гамәлдә куллану һәм мәктәпкәчә белем бирү өлкәсендә яңа Стандартлар кертү шартларында иң актуаль мәсьәләләрнең берсе - белем һәм тәрбия бирүнең бөтенлегенә, дәвамчанлыгына , вариативлыгына һәм сыйфатлы булуына ирешү өчен шартлар тудыру. Бу бурычны уңышлы үтәү өчен методик эшне тагын да камилләштерергә, яңа инновацион технологияләр белән эшләү тәҗрибәсен уртаклашуның яңа формаларын киңрәк кулланырга кирәк.
2014 елның 12 ноябрендә безнең районда “ Балаларга сыйфатлы белем һәм тәрбия бирүне тәэмин итү өчен методик шартлар тудыру” темасына республикакүләм семинар үткәрелде. Татарстанның төрле районнарыннан килгән кунаклар муниципаль методик хезмәт күрсәтү оешмасының бу проблема буенча иң мөһим саналган эш юнәлешләре турында файдалы мәгълүмат алдылар. 14 нче номерлы балалар бакчасында үткәрелгән чаралар, шәһәрнең 12нче лицеенда һәм 7нче мәктәбендә уздырылган ачык дәресләр, дәрестән тыш чаралар, мастер-класслар, “Белем бирү баскычлары арасында дәвамчанлык”, “Башлангыч сыйныфларда методик эшнең роле” дигән проблемалар буенча түгәрәк өстәлләр үткәрү аша районның алдынгы педагоглары укыту-тәрбия процессын заман таләпләренә җавап бирерлек итеп оештыру һәм укыту алымнарын камилләштерү тәҗрибәсе белән бик теләп уртаклаштылар.
Семинарны 12нче лицейның башлангыч сыйныф укучылары матур, эчтәлекле чыгышлары белән ачып җибәрделәр. Чарага килгән кунакларны “Лениногорск муниципаль районы” муниципаль берәмлеге башкарма комитеты җитәкчесе урынбасары Владимир Васильевич Друк сәламләде һәм барлык катнашучыларга эшләрендә уңышлар теләде. Мәгариф идарәсе башлыгы урынбасары Галия Котдус кызы Урманова, үзенең чыгышында Лениногорск районында укыту-тәрбия эшенең нәтиҗәләренә тукталды һәм методик эшчәнлекнең төп юнәлешләре белән таныштырды. Семинар дәвамында укытучылар һәм тәрбиячеләр яңа стандартлар куйган таләпләрне гамәлгә ашыру шартларында укыту-тәрбия процессын методик яктан тәэмин итүнең нәтиҗәле якларын яктыртырга тырыштылар Кунаклар фикеренчә, дәресләр, дәрестән тыш чаралар, мастер-класслар, түгәрәк өстәлләр методик яктан югары дәрәҗәдә оештырылган. Семинар барышында мәгариф идарәсе методисты Гөлнара Минһаҗ кызы Гаделшина, чарада катнашучыларны муниципаль районда башлангыч белем бирү буенча методик эшне оештыру тәҗрибәсе белән таныштырды. 7нче мәктәп мөгаллимнәренең методик берләшмәсе эшчәнлеге турында чыгышы да семинарда катнашучылар өчен кызыклы булды.
Семинарны файдалы, нәтиҗәле һәм кызыклы итеп оештыруга зур өлеш керткән укытучыларга, тәрбиячеләргә, белем бирү оешмалары җитәкчеләренә зур рәхмәтебезне белдерәбез һәм эшләрендә иҗади уңышлар телибез.

Методическая работа – это своеобразная мозаика.
Ее можно рассыпать, можно собрать и не трогать.
А можно совершать множество маленьких чудес:
Перекладывая, создавая новые картинки.

«Сегодня под методической работой понимается всякая деятельность, направленная на успешную организацию учебного и воспитательного процесса». (В.М. Лизинский).
В условиях реализации федерального государственного образовательного стандарта начального общего образования и введения ФГОС дошкольного образования одной из актуальных задач является создание условий для обеспечения единства, преемственности, вариативности и качества образования и воспитания. Для эффективного решения этой задачи необходимо совершенствовать методическую работу, шире применять трансляцию положительного опыта по внедрению инновационных технологий .
12 ноября 2014 года в нашем муниципальном районе прошел республиканский семинар по проблеме: «Обеспечение организационных и методических условий для получения детьми качественного образования и воспитания». Гостям из разных районов республики были представлены приоритетные направления работы муниципальной методической службы по данной проблеме. На открытых занятиях в ДОУ №14, на уроках и внеурочных занятиях, мастер – классах, заседаниях круглых столов по проблемам: «Преемственность между ступенями образования», « Роль методической работы в начальной школе» в лицее №12, СОШ №7 педагоги нашего района поделились накопленным опытом по современной организации учебно-воспитательного процесса и по совершенствованию методики преподавания. Семинар открыли учащиеся начальной школы лицея №12 ярким, красивым, содерңателҗным выступлением. Приветствовал участников семинара Владимир Васильевич Друк, заместитель руководителя Исполнительного комитета муниципального образования “Лениногорский муниципальный район”. Галия Котдусовна Урманова, заместитель начальника управления образования познакомила гостей с муниципальными результатами качества образования и воспитания, с основными направлениями работы муниципальной методической службы. В ходе работы семинара педагоги старались показать гостям эффективные стороны методического сопровождения образовательного и воспитательного процесса в условиях реализации требований новых стандартов. Занятия, уроки, внеурочные занятия, мастер – классы, “круглые столы”, по мнению гостей, прошли на методически высоком уровне. Г.М.Гаделшина, методист управления образования познакомила участников семинара с организацией работы муниципальной методической службы по начальному образованию.
Работу семинара завершили учителя начальных классов школы №7 представив работу школьного методического объединения начальных классов в новой, интересной форме.
Выражаем слова благодарности всем, кто принимал активное участие в организации и работе республиканского семинара.