Опубликовано: 10.04.2023

Педагог һәм остаз, милли мәдәниятләр һәм традицияләр елы кысаларында 2023 елның 7 апрелендә Лениногорск шәһәренең 4 нче номерлы урта гомуми белем бирү мәктәбе базасында Татарстан нефтенең 80 еллыгына һәм Ромашкино нефть ятмасы ачылуына 75 ел тулуга багышланган Ш.М. Бикчурин исемендәге I зонакүләм фәнни-гамәли конференция узды. Конференция НГДУ “Лениногорскнефть” оешмасы каршындагы   СПК №2( җитәкчесе Р.С.Нурмухаметов) ярдәме белән үткәрелде.

Конференциядә укучылар үзләренең фәнни-эзләнү эшләрен 4 секциядә тәкъдим иттеләр: туган якны өйрәнү, этнография, тарих эзләре буйлап. Иҗади, инициативалы укытучылар өчен эш тәҗрибәсе белән уртаклашу буенча түгәрәк өстәл оештырылды.

Конференция нәтиҗәләре буенча, һәр секциядә эшләрне бәяләү комиссиясе әгъзалары тарафыннан җиңүчеләр, призерлар һәм лауреатлар билгеләнде һәм аларга бүләк сертификатлары тапшырылды .Бу бүләкләр ПАО “Татнефть” тарафыннан әзерләнгән. ( генераль директоры Маганов Н.У.). Конференциянең һәр катнашучысы, кунагы Лениногорск шәһәренең СПК №2 , шәхсән аның җитәкчесе Р.С.Нурмухаметов тарафыннан әзерләнгән бүләкләр алды. Конференцияне үткәрүдә матди ярдәм күрсәтүләре өчен мәктәп администрациясе, укытучылар, укучылар, ата-аналар коллективы ПАО” Татнефть”, НГДУ “Лениногорскнефть” , СПК№2 оешмаларына зур рәхмәт белдерә.

Комиссия әгъзалары конференцияне югары дәрәҗәдә оештырылуын, тәкъдим ителгән эшләрнең төрлелеген билгеләп үттеләр.

Фәнни-гамәли конференцияләрдә катнашу яңа проектлар булдыруга илһам бирә. Һәм без барлык катнашучыларга яңадан-яңа уңышлар телибез!

В рамках Года педагога и наставника и года национальных культур и традиций 7 апреля 2023 года на базе МБОУ «СОШ №4» г.Лениногорска состоялась I зональная научно-практическая конференция имени Ш.М.Бикчурина, посвященная 80-летию начала добычи Татарстанской нефти и 75 летию открытия Ромашкинского месторождения. Конференция проводилась при финансовой поддержке Публичного акционерного общества «Татнефть» имени В. Д. Шашина (генеральный директор Маганов Н.У)  при грантовой поддержке  молодых работников « Татнефть –платформа твоих возможностей».       Каждый участник конференции получил подарок от СПК № 2, (председатель Нурмухаметов Р.С)..  Администрация средней школы №4, учителя, родители , ученики, гости конференции благодарят спонсоров  конференции.

В 4 секциях рассмотрели исследовательские проекты по таким направлениям, как литература и языкознание, краеведение, этнография и история. Отдельно была организована секция для творческих, инициативных учителей – круглый стол по обмену опытом работы.

По итогам Конференции в каждой секции членами комиссии по оценке работ определены победители, призеры и лауреаты и награждены подарочными сертификатами.

Члены комиссии отметили высокий уровень организации Конференции, разнообразность представленных работ. Участие в научно-практических конференциях вдохновляет на создание новых проектов. И мы желаем всем участникам успехов и новых побед!