Опубликовано: 11.05.2022

5 нче май көнне бай тарихлы Лениногорск районының Урмышлы гомуми белем бирү  мәктәбендә шәһәребезнең  “Ак калфак” татар хатын-кызлары оешмасы һәм Ш.Бикчурин исемендәге "Чишмә" әдәбит-иҗат берләшмәсе белән берлектә җанлы очрашу кичәсе узды.
Чакырылган кунаклар арасында: Лениногорск шәһәре башлыгы урынбасары, шәһәребезнең “Ак калфак” татар хатын-кызлары оешмасы әгъзасы- Рафикова Гөлфирә Мәҗит кызы шәһәребезнең “Ак калфак” татар хатын-кызлары оешмасы җитәкчесе- Рафикова Тәслимә Һади кызы; Ш.Бикчурин исемендәге "Чишмә" әдәбит-иҗат берләшмәсе җитәкчесе, Татарстан язучылар берлеге әгъзасы, Россия мәктәпләренең мәгариф отличныгы, Ш.Бикчурин, Саҗидә Сөләйманова исемендәге премияләр лауреаты, Рәсәй гуманитар фәннәр академиясенең мактаулы академигы, шагыйрь, публицист Таһир Шәмсуаров; Ш.Бикчурин исемендәге "Чишмә" иҗат берләшмәсе әгъзасы: шагыйрә, үзешчән композитор, музыкант Гөләндәм Кәбирова; Лениногорск шәһәренең Г.Тукай исемендәге Үзәк китапханәсенең  милли әдәбият бүлеге җитәкчесе, әтисенең каләмдәше, фикердәше, җырчы, нәфис сүз остасы Ләйсән Шәмсуарова; район мәгариф идарәсенең милли тәрбия эшләре      методисты– Римма Шаукатовна,Әлмәт шәһәре беренче номерлы лицееның директор урынбасары (Урмышлы мәктәбендә оештырылган “Ак калфак” оешмасының беренче җитәкчесе) Айгөл Хәбибуллина һәм үзебезнең ветеран уытучыларыбыз – Сәгадәт, Роза, Мөслимә апалар булды.

Очрашу “Ак калфак” оешмасы эшчәнлеге, “Кыңгыраулар” түгәрәгенең отчеты, кунакларның чыгышы белән үрелеп барды   Очрашу Урмышлы мәктәбенең искиткеч бай, эчтәлекле тарихи-мәдәни музейга сәяхәт белән тәмамланды.

5 мая в Урмышлинской средней общеобразовательной школе Лениногорского района, имеющей богатую историю, совместно с организацией татарских женщин “Ак калфак” и литературно-творческим объединением "Чишма" имени Ш. Бикчурина состоялся вечер живой встречи.

Среди приглашенных гостей: заместитель главы города Лениногорска, член организации татарских женщин “Ак калфак”-Рафикова Гульфира Мазитовна, руководитель организации татарских женщин “Ак калфак” - Рафикова Таслима Хадиевна, руководитель литературно-творческого объединения "Чишма" имени Ш. Бикчурина, член Союза писателей Татарстана, отличникобразования школ России, лауреат премий имени Ш. Бикчурина, имени Сазиды Сулеймановой, почетный академик Российской академии гуманитарных наук, поэт, педагог-публицист Тагир Шамсуаров; Член творческого объединения "Чишма" имени Ш. Бикчурина : поэтесса, композитор – самодеятельник, музыкант Гуландам Кабирова; заведующая отделом национальной литературы Центральной библиотеки имени Г. Тукая г. Лениногорска, перенимательница, единомышленница отца, певица, мастер художественного слова Лейсан Шамсуарова; методист по национальному образованию районного управления образования Римма Шаукатовна,заместитель директора лицея № 1 г. Альметьевска (первый руководитель созданной в Урмышлинской школе организации “Ак калфак”) Айгуль Хабибуллина и наши учителя- ветераны Сагадат, Роза, Муслима.

Встреча сопровождалась отчетом о деятельности организации” Ак калфак“, выступлением гостей кружка” Кыңгыраулар ".Встреча завершилась посещением богатого, содержательного историко-культурного музея Урмышлинской школы.