Опубликовано: 11.03.2022

28 февраля 2022 года на базе МБОУ «СОШ №4», в целях выявления и развития одаренных детей, воспитания любви и уважения к родному языку, культуре своего народа состоялось совместное заседание творческого объединения «Чишма» имени Ш.Бикчурина и литературного кружка «Бәллүр каләм” учащихся МБОУ СОШ №4

В работе заседания   приняли участие- руководитель творческого объединения «Чишма» имени Ш.Бикчурина, член Союза писателей РТ, лауреат премии имени С.Сулеймановой Т.Я. Шамсуаров, члены творческого объединения поэты: М. Валиуллова, А. Сулейманова, Г.Кабирова, Р.Даутова. Во время заседания была проведена презентация новой   книги Т.Шамсуарова «Җырчы чикерткәләр”, заседания НОУ учащихся по теме “Якташ язучыларыбыз иҗатында Г.Тукай образы”, презентация новых произведений учащихся 7-9 классов, конкурс стихотворений “Микрофон алдында” учащихся1-4 классов, презентация новых произведений членов творческого объединения “Чишма”.  Учителями татарского языка и литературы Г.З.Халимовой, А.Ф.Муртазиной были показаны открытые уроки по татарской литературе по теме “ Анализ лирического произведения”, Нуруллиной З.С., Ситдиковой Х.М. занятия внеурочной деятельности “ Интервью с поэтом”, “ Образ матери в произведениях земляков”.

28 февраль көнне 4 нче урта гомуми белем бирү мәктәбендә Ш. Бикчурин исемендәге "Чишмә" иҗат берләшмәсенең һәм 4 нче урта мәктәп укучыларының"Бәллүр каләм" әдәби түгәрәгенең уртак утырышы булып узды.

Утырыш эшендә Ш.Бикчурин исемендәге "Чишмә" берләшмәсе җитәкчесе, РТ Язучылар берлеге әгъзасы, С. Сөләйманов исемендәге премия лауреаты Т. Я. Шәмсуаров, иҗат берләшмәсе әгъзалары:шагыйрьләр М. Вәлиуллова, А. Сөләйманова, Г. Кәбирова, Р. Даутов катнаштылар. Утырыш барышында Т.Шәмсуаровның"җырчы чикерткәләр" дигән яңа китабын тәкъдир итү,"Якташ язучыларыбыз иҗатында Г. Тукай образлары" дигән темага укучыларнын НОУ  утырышы, 7-9 сыйныф укучыларының яңа әсәрләрен тәкъдир итү, 1-4 сыйныф укучыларының"Микрофон алдында" шигырьләре конкурслары, "Чишмә"иҗат берләшмәсе әгъзаларының яңа әсәрләрен тәкъдир итү булды. Татар теле һәм әдәбияты укытучылары Г.з. Хәлимова, А. Ф. Мортазина"Лирик әсәрне анализлау"темасына ачык дәресләр күрсәттеләр. Нуруллина З. с., Ситдыйкова х. м. дәрестән тыш эшчәнлек дәресләре "Шагыйрь белән әңгәмә", "Якташларыбыз әсәрләрендә әни образы".