М.Җәлилнең тууына 115 ел.

Опубликовано: 16.02.2021

“Сездә минем бөтен тойгыларым,

Сездә минем керсез яшьләрем.

Сез үлсәгез, мин дә онытылырмын,

Яшәсәгез, мин  дә яшәрмен”.

Әйе, ул онытылмады, М.Җәлил- безнең күңелләрдә. Бүген,15.02.2021, М.Җәлилнең тууына 115 ел тулган көнне, Куакбаш мәктәбенең 5-8 класс укучылары аны искә алдылар. Иң элек укучылар шагыйрьнең тормыш һәм иҗат юлына караган викторина сорауларына җавап бирделәр. Аннары, презентация белән танышып, М.Җәлилнең тормыш юлы турындагы белемнәрен тагын да тирәнәйттеләр. М.Җәлилнең тормышы һәм иҗаты безнең өчен батырлык үрнәге булып тора. Әлеге чараны үткәрүнең төп максаты-татар шагыйре батырлыгының бөеклеген күрсәтү, укучыларда туган илгә бирелгәнлек хисе тәрбияләү.

“Вам я поверил свое вдохновенье,

Жаркие чувства и слез чистоту.

Если умрете — умру я в забвенье,

Будете жить — с вами жизнь обрету.”

Да, он не забыт, М.Джалиль  в наших сердцах. Сегодня,15.02.2021,  в день 115 –летия М.Джалиля, учащиеся 5-8 классов Куакбашской ООШ  участвовали в вечере, посвящённом памяти великого татарского поэта. Ребята ответили на вопросы викторины, познакомились с мультимедийной презентацией о жизни и творчестве Мусы Джалиля. Его жизненный путь – пример для подражания молодому поколению.  Цель проведения мероприятия – показать величие подвига татарского поэта, воспитать у учащихся чувство патриотизма.