“Аулак өй” фольклор кичәсе/ Фольклорный праздник «Аулак өй»

Опубликовано: 15.02.2021

Туган телләр һәм бердәмлек елы уңаеннан, 15 нче февраль көнне, Түбән Чыршылы төп гомуми белем бирү мәктәбендә  “Аулак өй” фольклор кичәсе  булып узды. Чара татар көнкүрешен, гаилә традицияләренең дәвамчанлыгын күрсәтүче театральләштерелгән күренеш белән башланып китте. Мәктәпнең актлар залы, самавыр,  чиккән сөлгеләр, ашъяулыклар белән бизәлгән милли татар бүлмәсенә әверелде. Бу бәйрәмнең максаты -укучыларны милли йолалар һәм бәйрәм элементлары белән таныштыру, татар халкының гореф-гадәтләрен яңадан торгызу һәм саклау,  буыннан-буынга тапшыру.

Өлкәннәр кунакка киткәч, өйдә калган кызлар,  авыл яшьләрен кунакка чакыра. Җырлар, биюләр, мәзәкләр - болар барысы да «Аулак өй"дә башкарыла торган гореф – гадәтләр. Яшьләр үзләренең җыр – биюгә булган осталыкларын күрсәтәләр. Йорт хуҗасы булып калган әбинең дә күңеле була, гореф-гадәтләрне дәвам итүчеләр булуына куана, балаларга теләкләр тели.

Кичәдә укытучылар: Ганиева Г. Ә., Муллагалиева А.В.,  Баһаветдинова А. Б. милли киемнәрдән укучылар белән борынгы татар халык җырларын, биюләрен башкардылар. Җырлар борынгы татар уеннары белән чиратлашып барды.

Укучылар белән атна дәвамында педагог – оештыручы Сайфиева Т.Ш. тәнәфесләрдә, җыр дәресләрендә җырлы - биюле уеннар, бию хәрәкәтләрен өйрәнделәр. Һәр сыйныф үзенә ошаган җырлы уенны бик матур уйнап күрсәтте.  “Аулак өй” дә  “Кәрия - Зәкәрия”, “Чума үрдәк, чума каз”,  “Челтәр элдем читәнгә”, “Капкалы”, “Такмак әйтү” кебек уеннар барысының да күңеленә хуш килде. Кичәдә алган тәэсирләр укучылар күңелендә озак сакланыр.

В рамках проведения мероприятий, посвященных Году родных языков и народного единства, 15 февраля в МБОУ «Нижнечершилиская ООШ» состоялся фольклорный праздник «Аулак өй».

Мероприятие началось театрализованной зарисовкой, демонстрирующей татарский быт, преемственность семейных традиций. Актовый зал школы  превратился в национальную татарскую комнату со скамейками, столом, застланным вышитыми полотенцами.

Цель этого праздника  - знакомство обучающихся с элементами национальных обрядов и праздников, возрождение и сохранение обычаев татарского народа, которые должны передаваться из поколения в поколение, ведь недаром говорят: «У народа, который не знает своего прошлого, не может быть будущего».

Аулак өй - традиционный вечер отдыха татарских юношей и девушек, которые устраивали бабушки-дедушки, родители в дни  своей молодости! Когда взрослые уезжали в гости, девушки, оставшиеся дома, приглашали в гости сельскую молодёжь. Песни, танцы, шутки - все это старинный татарский обычай под названием «Аулак өй!» Девушки показывали своё трудолюбие, мастерство, учились у других вязанию, шитью.

На празднике учителя: Ганиева Г.А., Муллагалиева А.В., Багаутдинова А.Б. в национальных костюмах вместе с обучающимися исполняли старинные татарские народные песни, танцы, которые чередовались старинными татарскими играми. В каждой игре проигравшему давали какое-либо задание - спеть песню, сплясать, отгадать загадку, вспомнить скороговорки.

Ученики  с большим интересом приняли участие в этом мероприятии, в национальных костюмах они учились играть в игры своих бабушек и дедушек: “Кәрия - Зәкәрия”, “Чума үрдәк, чума каз”, “Челтәр элдем”.

Оформление комнаты, песни и игры способствовали созданию по-настоящему праздничного настроения.