Түбән Чыршылы төп гомуми белем бирү мәктәбендә шахмат зонасы ачылды.

Опубликовано: 11.02.2021

Бүген, ягъни 10 февраль көнне,  Түбән Чыршылы төп гомуми белем бирү мәктәбендә, «Мәгариф» милли проекты кысаларында республиканың шахмат зоналары булдыру проектына старт бирелде. «Бердәм Россия» партиясенең Татарстан төбәк бүлеге комиссиясе тарафыннан ТР Мәгариф һәм фән министрлыгы белән берлектә милли проектларны мәгълүматлаштыруда һәм тормышка ашыруда ярдәм итү буенча республиканың барлык мәктәпләрендә дә  шахмат зоналары булдыруны күздә тота. Түбән Чыршылы мәктәбендә 1-нче сыйныфларда – интегральләштергән  курс, 2-4 нче сыйныфларда дәрестән тыш эшчәнлек рәвешендә алып барыла. Шахмат зонасында укучылар өчен  шахмат кырлары, фигуралары, аларның урнашу урыннары һәм күчеше белән танышуга юнәлтелгән эшчәнлек алып барыла.  Бу эш өчен кабинетта идәндә һәм диварда интерактив шахмат такталары урнаштырылган. Стеналарда танышу өчен шахмат фигураларының исемнәре,  уен кагыйдәләре,  шахмат терминнарына постерлар урнаштырылган.

Тәнәфесләрдә һәм дәрестән тыш дәресләр вакытында балалар шахмат фигураларыннан сакланырга, шахмат фигураларының көчен билгеләргә өйрәнәләр, шахмат уенының  төп принциплары белән танышалар.

Педагоглар төрле алымнар кулланып: табышмаклар әйтү,  шахмат фигуралары турында әкияти хикәяләр сөйләү,  «Могҗизалы капчык», «Тылсымлы кубик», «Тасвирлау буенча фигураны бел»,  "Фигураны кем белә?» ,  кебек уеннар үткәрәләр.

10 февраля,  в МБОУ «Нижнечершилинская ООШ» дан старт проекту по созданию шахматных зон республики в рамках национального проекта «Образование». Проект, инициированный Комиссией татарстанского отделения партии «Единая Россия» по вопросам содействия в информировании и реализации национальных проектов совместно с Министерством образования и науки РТ, предусматривает создания игровых шахматных зон во всех школах республики.

В нашей школе реализуется шахматное образование в начальных классах: в 1-х классах – интегрированный курс, во 2-4 х классах во внеурочной деятельности.

Занятия для обучающихся  в шахматной зоне направлены на знакомство с шахматными полями,  фигурами,  их первоначальным местоположением и ходами, для этой работы в кабинете оборудованы интерактивные шахматные доски: на полу и на стене, на которых дети учатся ориентироваться на игровом поле, правилам игры, шахматным терминам. Для ознакомления на стенах установлены постеры с ходами фигур, названиями шахматных фигур.  Работа ведется  по принципу от простого к сложному.

В настоящее время, на переменах и во время внеурочных занятий дети стали знакомиться с шахматными понятиями: шах, мат, рокировка. Практикуются в постановке мата ладьей, ферзем, слоном, пешкой. Учатся защищаться от шаха, определять силу шахматных фигур, знакомятся с первой стадией шахматной игры - дебютом  (началом шахматной партии), её главными принципами, играть до конца шахматную партию всеми фигурами.

Педагогами используются различные приемы: загадывание загадок, рассказывание сказочных историй о шахматных фигурах, проведение игр: «Чудесный мешочек», «Волшебный кубик», упражнение «Узнай фигуру по описанию», «Какой фигуры не стало». Проведены  командные игры «Кто угадает фигуру?», «Лучшие знатоки правил игры в шахматы».

Фоторепортаж:
Түбән Чыршылы төп гомуми белем бирү мәктәбендә шахмат зонасы ачылды.