Опубликовано: 22.01.2021

Сказка способствует формированию у детей нравственных понятий, ведь почти все дети отождествляют себя с положительными героями, а сказка каждый раз показывает, что хорошим быть лучше, чем плохим, что надо стремиться делать добро людям.

В рамках проведения месячника, посвященного международному дню родного языка, с целью  формирования у детей представления о традициях и быте татарского народа через сказки, 21 января 2021 года в МБОУ «СОШ№3»  среди учащихся начальных классов был проведен конкурс инсценированных сказок «Без татарча сөйләшәбез».

Әкият балаларда әхлакый төшенчәләр формалаштыруга ярдәм итә, чөнки барлык балалар да диярлек үзләрен уңай геройлар белән тәңгәлләштерәләр, ә әкият һәр тапкыр начарлыкка караганда яхшы булырга, кешеләргә яхшылык эшләргә омтылырга кирәклеген күрсәтә.

Халыкара туган тел көненә багышланган айлык үткәрү кысаларында, әкиятләр аша укучыларда татар халкының  тормыш-көнкүреше һәм гореф-гадәтләре турында күзаллау формалаштыру максатында, 3енче урта мәктәптә башлангыч сыйныф укучылары арасында “Без татарча сөйләшәбез” дип исемләнгән әкиятләрне сәхнәләштерү бәйгесе узды.