Итоги конкурса “Литературная викторина” для учащихся 4 классов

Опубликовано: 24.12.2018

18, 19 декабрь көннәрендә, район мәгариф бүлеге методисты Гаделшина Г.М. ның эш планы нигезендә, В.П.Чкалов исемендәге Шөгер һәм 4 урта мәктәбендә, 4 сыйныф укучылары әдәби-интеллектуаль викторинасында көч сынашты. Кунакларны бәйрәмчә бизәлгән залда мәктәпнең алдынгылардан исәпләнгән 4 сыйныф укучылары матур итеп сәламләп каршы алдылар, бәйгедә катнашучыларны Китап иленә сәяхәткә чакырдылар.
Матур чара китапка мәдхия укудан башланып, китапны яратырга, аннан белемне мөмкин кадәр күбрәк алырга, дип өндәгән бик матур җыр белән тәмамланды. Бәйгедә катнашучыларга иҗади уңышлар теләде.Берсеннән берсе кызыклырак биремнәрне үтәгәндә балалар үзләре укыган китап геройларын, әсәрләрнең эчтәлеген, авторларын, халык авыз иҗаты үрнәкләрен-әкиятләрне, мәкаль-әйтемнәрне яхшы белүләрен күрсәттеләр. Жюри әгъзалары – башлангыч сыйныф укытучылары һәр эшне җентекләп тикшерделәр, сәнгатьле уку бәйгесен дә бөтен таләпләрне исәпкә алып бәяләделәр.
“Нәтиҗәләр чыгару җиңел булмады”, - дип билгеләп үтте жюри әгъзалары. Бигрәк тә сәнгатьле уку бәйгесендә җиңүчене сайлап алу өчен бөтен критерийларны исәпкә алырга туры килде. Чөнки барлык укучылар да уен-бәйгенең бу этабына аеруча тырышып әзерләнгәннәр.
Соңыннан һич көтмәгәндә бәйрәм өстенә бәйрәм, җанлылык, күңелләргә рухи азык биреп киләсе Яңа ел белән котларга Кыш бабай белән Кар кызы керде. Укытучыларны, укучыларны киләсе ел белән коттлап, иҗади уңышлар теләде. Билгеле инде, ул бер вакытта да бүләксез йөрми, укучыларга күчтәнәчләр дә өләште.
Җиңүчеләрне, аларны әзерләгән укытучыларны котлыйбыз, киләчәктә дә иҗади уңышлар телибез!
Бәйге барган залда китапны пропагандалау, укучыларны әдәбият белән кызыксындыру максатыннан китапханәче Шәйдуллина Г.В. тарафыннан бай эчтәлекле китап күргәзмәсе оештырылган иде. Башлангыч сыйныф укытучылары “Китап кунакка килгән, белемне бик күп ал” дигән рәсем күргәзмәсенә балаларның кызыклы иллюстрацияләрен урнаштырганнар. Залларда сихри, бәйрәм хисе ташып торганлыктан укучылар үзләрен иркен хис иттеләр, шунлыктан биремнәрне үтәгәндә балалар бернинди җайсызлык сизмәде. Ә музыкаль җитәкче Бадыкшанов И.И.тырышлыгы белән бу әдәби-интеллектуаль викторинасын бәйрәм төсен алды. Гомумән, бу чара барышында һәрбер катнашучы үзен гаҗәеп матур әдәбият илендә иркен һәмуңай хис итте, күңелен, рухи дөньясын баетты. Иң әһәмиятлесе - мондый чаралар балаларда әдәбият белән кызыксыну тәрбияли, китап укуга мәхәббәт уята.
На основании приказа управления образования №1166 от 11.12.2018 года 18 декабря на базе Шугуровской СОШ, 19 декабря на базе СОШ №4 был проведен муниципальный конкурс «Литературная викторина» для учащихся 4 классов. В конкурсе приняли участие обучающиеся 4 классов всех общеобразовательных учреждений. Конкурс проходил по следующим этапам: «Разминка», «Книжный мир», «Угадай – ка», «Собери пословицу», «Узнай произведение и его автора», «Сказочный», «Эрудиты», «Перевертыши», «Эстрада». Приветствовали участников и гостей конкурса учащиеся начальной школы Шугуровской СОШ и СОШ №4. Приветствие было организовано на высоком уровне.
Победителями конкурса стали учащиеся СОШ №6, Старокувакской СОШ.
Призерами конкурса стали учащиеся СОШ №10, ООШ №1, СОШ №8, СОШ №2, Шугуровской СОШ, Сарабикуловской ООШ.
Лауреатом конкурса стал ученик Ново-Сережкинской ООШ.
Номинантом конкурса стала ученица Урмышлинской ООШ.
Поздравляем победителей, призеров, лауреатов, номинантов конкурса с победой и желаем дальнейших успехов!
Выражаем слова благодарности:
-Ю.В.Гаврилову, директору СОШ №4, Г.Р.Низамовой, директору Шугуровской СОШ за создание необходимых условий для проведения конкурса;
учителям, подготовившим победителей, призеров, лауреатов, номинантов конкурса:
- Вахитова А.А., учитель начальных классов СОШ №6;
-Куракина Е.Г., учитель начальных классов Старокувакской СОШ;
- Белофастова Н.М., учитель начальных классов СОШ №10;
- Андриянова Л.А., учитель начальных классов ООШ №1;
- Есипова Л.В., учитель начальных классов СОШ №8;
- Есипова Е.В., учитель начальных классов СОШ №2;
- Саубанова Р. Г., учитель начальных классов Шугуровской СОШ;
- Ихсанова Ф. Ф., учитель начальных классов Сарабикуловской ООШ;
- Ефарова В. В., учитель начальных классов Ново – Сережкинской ООШ;
- Хисамова З. М., учитель начальных классов Урмышлинской ООШ.
членам жюри:
-Алтапова Е.С., руководитель ГМО учителей начальных классов, учитель начальных классов СОШ №8;
-Вильданова Г.А., руководитель РМО учителей начальных классов, учитель начальных классов Шугуровской СОШ;
-Бадгутдинова А.К., учитель начальных классов СОШ №13;
-Галимова В.Л., учитель начальных классов гимназии №11;
-Зруллина Л.М., учитель начальных классов СОШ №4;
- Прибышеня И.А., учитель начальных классов СОШ №8;
-Бажитова Т.П., учитель начальных классов СОШ №10;
-Насыбуллина Ф.В., учитель начальных классов СОШ №5.