Опубликовано: 26.09.2017

2017 елның 23-24 сентябрь көннәрендә Лениногорск шәһәренең 5 нче урта гомуми белем мәктәбе базасында математика уеннары буенча ачык турнир үткәрелде. Турнирны оештыручылар: Казан шәһәренең “Альтер» белем үстерү үзәге. Ачык турнирда барлыгы 40 команда старт алды. Катнашучылар арасында Лениногорск, Бөгелмә, Азнакай, Әлмәт шәһәрләреннән 5-7 сыйныфлар арасында 160 укучы көч сынашты.
Турнир ике этапта узды. Беренче этап “Математик Абака” , ә икенче этап “Математик Регата” девизы астында үтте. Олимпиада барышында командалар тизлеккә, логик фикерләүгә математик мәсьәләләр чиштеләр. Катнашучылар өчен иң мөһиме: көн азагында җитәкчеләр белән бергәләп эшләнгән биремнәрне чишү, тикшерү, ачыклау булды. Катнашучылар үзләренең уңышларын, хаталарын күрә алдылар.
Турнирны оештыручы “Альтер” белем үстерү үзәге Р.Г. Хәмитовка, 5 нче урта гомуми белем мәктәбе директоры Г.А. Новичковага, шулай ук шәһәребезнең 4,6,7,8,13 мәктәпләренең математика укытучыларына олы рәхмәтләребезне белдерәбез. Турнир бик кызыклы һәм оешкан төстә уздырылды.
Нәтиҗәләр:
1 нче этап “Математик Абака”: җиңүчеләр һәм призерлар Бөгелмә, Лениногорск, Әлмәт шәһәрләреннән.

2 нче этап “Математик Регата”: җиңүчеләр һәм призерлар Лениногорск, Бөгелмә, Әлмәт шәһәрләреннән.

23- 24 сентября 2017 года на базе СОШ №5 города Лениногорска прошел открытый турнир матеатичеких игр, организованный центром развития образования “Альтер» города Казань. В открытом турнире приняли участие 160 учащихся, 40 команд 5-7 классов города Лениногорск, Азнакаево, Альметьевск, Бугульма. Открытый турнир проходил в 2 этапа. Первый тур, «Абака», в котором учащиеся должны были проявить стратегию решения задач, второй- «Регата», где учащиеся проявляли скорость в решении задач.После проведения игры задания каждого этапа разбирались совместно с участниками, что позволило участникам увидеть свои сильные и слабые стороны. Стоит отметить, что математический турнир прошел на высоком уровне.
Выражаем огромную благодарность за организацию и проведение турнира Р.Г.Хамитову, директору центра развития образования «Альтер», Г.А.Новичковой, директору СОШ №5, учителям математики СОШ №4, СОШ №6, СОШ №7, СОШ №8, СОШ №13.
Поздравляем победителей и призеров открытого турнира:
1 этап - 5 классы – победитель – команда г.Бугульма;
Призеры - команды городов Альметьевск, Лениногорск;
6 классы - победитель города Лениногорск;
Призеры - команды города Альметьевск, Бугульма;
7 классы –победитель – команда г.Бугульма;
2 этап - 5 классы – победитель – командаг.Лениногорск;
Призеры- команды г. Бугульмы;
6 классы- победитель – командаг.Альметевск;
Призеры- команд г. Лениногорск и Бугульма;
7 классы – победитель – команда г.Бугульма;
Призеры-команды г. Бугульма и Лениногорск.
Выражаем благодарность всем участникам открытого турнира.