Авыл мәктәпләренең рус теле һәм әдәбият укытучылары өчен үткәрелгән

Опубликовано: 03.04.2017

муниципаль- практик семинар “ Рус теле һәм әдәбият дәресләрендә, укытучы эшчәнлегендә,универсаль уку гамәлләрен формалаштыру буенча диагностик карта. (эш тәҗрибәсеннән)”
2017 елның 30 мартында Лениногорск муниципаль районы Иске Куак урта мәктәбендә, авыл мәктәпләренең рус теле һәм әдәбияты укытучылары өчен методик семинары узды. Семинар кысаларында Методик утырыш уздырылды, анда темага кагылышлы теоретик сораулар каралды. Түбәндәге чыгышлар яңгырады:
1. Рус теле һәм әдәбият дәресләрендә ФДГС шартларында универсаль уку гамәлләрен формалаштыру . ( Иске Куак урта мәктәбенең директоры Мишкина Л.Ю.)
2. Рус теле һәм әдәбият дәресләрендә ФДГС шартларында универсаль уку гамәлләрен формалаштыруда диагностик эшләрнең моделе.( Денисова Н.И.- Иске Куак урта мәктәбенең рус теле һәм әдәбият укытучысы)
3. “Әдәбият укыту дәресләрендә – уенны актив метод буларак куллану”( Закирова А.Р.- В. Чкалов исемендәге Шөгер урта мәктәбенең рус теле һәм әдәбият укытучысы)
4. Дәрестән тыш эшчәнлектә универсаль уку гамәлләрен формалаштыру. Рефлексия.
( Кудашова В.А. – Иске Куак урта мәктәбенең башлангыч сыйныф укытучысы)

Гамали өлеше кысаларында рус теле һәм әдәбияттан, дәрестән соң эшчәнлек буенча ачык дәрес үткәрелде:
1. 6 нчы сыйныфта “ Алмашлыкларның морфологик анализы” дигән тема буенча рус теле дәресе ( Саушкина А. Е.,Иске Куак урта мәктәбенең рус теле һәм әдәбияты укытучысы)
2. “ Урал язучысы П.П.Бажов. “ Бакыр тавының Хужабикәсе”( Денисова Н.И., Иске Куак урта мәктәбенең рус теле һәм әдәбияты укытучысы)
3. Дәрестән соң эшчәнлек буенча эш. “ Алынма сүзләр”( “ Могҗизалар кыры” 4-5 сыйныф)( Кудашкина Н.П., Куракина Е.Г., Иске Куак урта мәктәбенең башлангыч сыйныф укытучылары)

Фикер алышу барышында, дәресләрнең уңай яклары , педагогларның осталыгы һәм профессиональлеге, семинарның югары дәрәҗәдә әзерләнүе һәм уздырылуы билгеләп үтелде. Чарада Лениногорск районының барлык авыл мәктәпләренең рус теле һәм әдәбият укытучылары катнашуы , семинарда каралган проблеманың актуальлеген күрсәтте.
30 марта 2017 года в МБОУ «Старокувакская СОШ» Лениногорского муниципального района состоялся методический семинар для учителей русского языка и литературы сельских школ на тему: «Диагностическая карта деятельности учителя по формированию универсальных учебных действий на уроках русского языка и литературы (из опыта работы)». В рамках семинара было проведено Методическое заседание, где были рассмотрены теоретические вопросы по следующим темам:
- «Формирование универсальных учебных действий (УУД) на уроках русского языка и литературы в рамках ФГОСС ООО» (Мишкина Л.Ю., директор МБОУ «Старокувакская СОШ»);
-«Модели диагностических работ по формированию универсальных учебных действий (УУД) на уроках русского языка и литературы в рамках ФГОС ООО» (Денисова Н.И., учитель русского языка и литературы МБОУ «Старокувакская СОШ»);
-«Игра как активный метод обучения на уроках литературы» (Закирова А.Р., учитель русского языка и литературы МБОУ «Шугуровская СОШ им. В. Чкалова»);
-«Формирование универсальных учебных действий (УУД) на занятиях по внеурочной деятельности. Рефлексия» (Кудашова В.А., учитель начальных классов МБОУ «Старокувакская СОШ»).
В рамках практической части были проведены открытые уроки по русскому языку и литературе и занятия по внеурочной деятельности: урок русского языка в 6 классе: «Морфологический разбор местоимения» (Саушкина А.Е., учитель русского языка и литературы МБОУ «Старокувакская СОШ»); урок литературы в 5 классе: «Уральский сказитель П.П.Бажов. Сказ «Медной горы Хозяйка» (Денисова Н.И., учитель русского языка и литературы МБОУ «Старокувакская СОШ»); внеурочное занятие по русскому языку «Слова – пришельцы» (игра «Поле чудес» 4 – 5 классы) (Кудашкина Н.П., Куракина Е.Г. – учителя начальных классов МБОУ «Старокувакская СОШ»)
В ходе обсуждения уроков и подведения итогов семинара были отмечены положительные стороны уроков и занятий, мастерство и профессионализм педагогов, отмечены высокий уровень подготовки и проведения семинара. На мероприятии присутствовали учителя всех сельских школ Лениногорского муниципального района, проявив тем самым свою активность и интерес к актуальной проблеме.