Опубликовано: 20.03.2017

Безнең балалар китап укыйлармы? Алар әдәбиятны беләме? Һәм яратамы алар әдәбиятны? Кызганычка каршы, әлеге сорауга җавап бирү торган саен кыенлаша. Интернет һәм компьютер уеннары бүгенге яшүсмерләрнең бөтен буш вакытын биләп алды. Әлеге тискәре тенденцияне ( күренешне) туктату өчен, балаларга әдәби әсәрләр тудырган дөньяның үззенчәлекле якларын ачарга булышу зарур.”Тере классика” Халыкара яшь укучылар конкурсы әлеге бурычны чишәргә алынды.
17 март көнне дүрт дистәгә якын катнашучы рус һәм чит ил әдәбияты әсәрләрен укып күрсәтү өчен шәһәребезнең 8 урта мәктәбенә җыелды. Нәкъ менә монда “Тере классика” яшь укучылар конкурсының муниципаль этабы узды. Катнашучылар контингенты да төрле: 6 нчы сыйныфтан башлап 10 нчы сыйныфка кадәр булган шәһәр һәм мәктәп укучылары килгән иде. Әлеге көн шаккаттыргыч чараларга бай булды: бәйрәмнең тантаналы ачылуы, туктаусыз кул чабулар, Лениногорск балалар музыка мәктәбеннән килгән кунаклар бүләге – тере инструменталь музыка - , илебезнең иң яхшы актерларының катнашучыларга киңәш сүзләре, кырыс, ләкин гадел жюринең йөзләрендә елмаю чаткылары – барысы да әлеге чарада булучылар күңелендә әле озак сакланыр.
Һәрбер яшь катнашучы конкурска төпле әзерлек белән килгән. Шунысын да әйтеп узмый ярамас, сәнгатьле нәфис сүздән тыш, ә бу исә төп бәяләү критерие, укучылар үз чыгышларында жест, мимика, рольләргә бүлеп уку кебек алымнар да кулланып, һәм шул вакытта чын актерга әверелеп, залда утыручыларга әдәби әсәрне мөмкин кадәр тирәнтен җиткерергә тырыштылар. Һәм һәрбер катнашучы үз теләгенә ирешә алды! Чөнки жюрига якын киләчәктә районыбызны республикага тәкъдим итүчене сайлау шактый кыенга туры килде.
Аерым рәхмәт сүзләрен яшь укучыларны әзерләгән укытучыларга җиткерәсе килә. Аларның игътибарлы мөнәсәбәте һәм акыллы киңәшләре балаларга үзләрен һәм үзләренең талантын тирәнрәк ачарга ярдәм итә.
Комиссия әгъзалары “Тере классика” конкурсының түбәндәге җиңүчеләрен грамоталар белән бүләкләргә карар кылды:
- 5нче урта мәктәпнең 8 сыйныф укучысы;
-5 нче урта мәктәпнең 10 сыйныф укучысы;
- 10 нче урта мәктәпнең 10 сыйныф укучысы;
- 8 нче урта мәктәпнең 7 сыйныф укучысы;
- 2 нче урта мәктәпнең 7 сыйныф укучысы;
- 2 нче урта мәктәпнең 7 сыйныф укучысы.
Конкурстан соң балалар ешрак укый башларлармы – әйтүе кыен. Ләкин шунысын ышанып әйтергә мөмкин – әлеге конкурс төрле милләттән булган, төрле кызыксынулар белән яшәгән, тормышка төрле карашта булган балаларны китапка һәм мәңге тере классикага булган чиксез мәхәббәт белән берләштерде. Бу үз чиратында безнең илдә, безнең регионда, безнең шәһәрдә китап иң төп рухи мирас булып яшәвен дәвам итәр дигән өмет уята.
Уңышлар сезгә, яшь укучылар!
Читают ли наши дети? Знают и любят ли они литературу? К сожалению, на этот вопрос всё чаще приходится отвечать отрицательно. Интернет и компьютерные игры – вот что занимает практически всё свободное время современных подростков. Чтобы остановить эту негативную тенденцию, необходимо помочь ребятам открыть увлекательный мир художественного чтения. Решить такую задачу в масштабах огромной страны призван Международный конкурс юных чтецов «ЖИВАЯ КЛАССИКА».
Более 40 участников с разнообразными произведениями русской и зарубежной литературы собрались 17 марта в актовом зале МБОУ «СОШ №8». Здесь состоялся муниципальный этап конкурса юных чтецов «ЖИВАЯ КЛАССИКА». Среди участников учащиеся 6-10 классов, как школ города, так и района. Яркое открытие, несмолкающие аплодисменты, живая инструментальная музыка, подаренная гостями конкурса, представителями детской музыкальной школы города Лениногорска, напутственные советы участникам от лучших актёров страны, улыбки строгого, но объективного жюри, дружественная атмосфера и поддержка – всем этим и не только запомнился муниципальный этап одного из самых престижных российских конкурсов юных чтецов «ЖИВАЯ КЛАССИКА».
Каждый юный участник конкурса был подготовлен основательно. Примечательно, что помимо выразительного художественного слова, что, несомненно, являлось главным критерием конкурса, ребята использовали в своих выступлениях возможности жестов, мимики, ролевого чтения, то есть максимально пытались более глубоко прочувствовать художественный текст, стать на время настоящим актёром. И у каждого из них это прекрасно получилось! Жюри было крайне трудно выбирать лучших, которые в дальнейшем достойно представят наш Лениногорский район на республиканском этапе данного конкурса. Особую благодарность хочется выразить педагогам, подготовившим юных чтецов. Их внимательное отношение и мудрые советы помогают ребятам ярче раскрывать себя и свои таланты.
На основании решения членов комиссии победителями конкурса «Живая классика» стали: ученик 8 класса СОШ №5, ученица 10 класса СОШ №5, ученица 10 класса СОШ №10, ученица 7 класса СОШ №8, ученик 7 класса СОШ №2, ученица 7 класса СОШ №2.
Будут ли, ребята, после конкурса читать больше? Трудно сказать. Но с уверенностью можно отметить, что этот литературный конкурс объединяет любовью к книге и вечно живой классике ребят самых разных национальностей, интересов, взглядов. Это уже хорошо и это даёт надежду, что в нашей стране, в нашем регионе, в нашем городе книга будет одной из основных ценностей.
Выражаем слова благодарности всем участникам конкурса и учителям, подготовившим ребят на конкурс!