Опубликовано: 20.12.2016

2016 елның 14 декаберендә В.П.Чкалов исемендәге Шөгер гомуми белем бирү мәктәбе базасында башлангыч сыйныф укытучыларының “Укыту процессында укучыларда универсаль уку гамәлләре формалаштыруның нигезе буларак эшчәнлекле алымны куллану” темасына региональ  семинар булып узды.

Семинарның темасы очраклы түгел, чөнки хәзерге чорда яңа стандартларны тормышка ашыру шартларында укыту процессында укучыларның мөстәкыйль, актив һәм күпкырлы танып белү эшчәнлегенә зур игътибар бирелә. Бу максатларны тормышка ашыруда укытучыга эшчәнлекле метод технологиясе ярдәмгә килә.

Белем бирү системасында укучының шәхесе үсү максатында укытучылар дәресләрдә универсаль уку гамәлләрен үзләштерү өчен, уңай шартлар тудырырга тиеш. Хәзер мәктәп алдында белемнәр туплау бурычы гына түгел, ә укучыларда шул белемнәрне мөстәкыйль рәвештә максатка ирешү юлларын планлаштыра, үз эшенә төзәтмәләр кертә, үз эшчәнлегенбәяли һәм көтелгән нәтиҗәләргә ирешү өчен, тиешле чараны таба алырга өйрәнергә тиеш.

Укытучылар танып-белү мәсъәләләрен чишү юлында балаларны, иң беренче чиратта, проблемаларны чишүнең иң уңышлы ысулларын сайлый белергә өйрәтүне максат итеп куя.

Семинар эшендә башлангыч сыйныф укытучылары белән бергә урта мәктәп мөгаллимнәре дә катнашты. Чарага Самара өлкәсе, Әлмәт һәм Лениногорск районы укытучылары да килгән иде.

Кунакларны башлангыч сыйныф укучылары татар һәм рус телләрендә сәламләп, матур җырлар һәм шигырьләр,  хореографик күренешләр башкардылар. Кунакларга “Теремкәй” әкиятен дә сәхнәләштереп күрсәттеләр.

Мәктәп директоры Низамова Г.Р. чыгышы аша семинарда катнашучылар  педагогик коллектив эшчәнлегенең төп юнәлешләре белән таныштылар.

Семинар программасында ачык дәресләр, мастер-класслар һәм шулай ук мәктәпнең Сугышчан һәм Хезмәт Даны музеена экскурсия дә урын алган иде. Семинарда башка төбәкләрдән килгән укытучылар да үзләренең педагогик тәҗрибәләре белән уртаклаштылар. Эшлекле түгәрәк өстәл барышында мөгаллимнәр эшчәнлекле алым технологиясе буенча да, шулай ук төп мәктәп һәм башлангыч сыйныфлар арасындагы дәвамчанлык проблемасы турында да фикер алыштылар.

Семинар  эше Мәгариф Идарәсе методисты Гаделшина Г.М. һәм чарада катнашучылар тарафыннан  югары бәяләнде. Региональ семинар эшен йомгаклап, Гаделшина Г.М. бу чараның укытучылар өчен тәҗрибә уртаклашу юнәлешендә әһәмиятен һәм актуальлеген билгеләп үтте.

условиях новых образовательных стандартов главное место в учебном процессе отводится самостоятельной, активной и разносторонней познавательной деятельности ученика. Чтобы этого достичь, в помощь учителю идет системно-деятельностный подход в обучении.

Чтобы научить детей учиться, важно построить структуру учебной  деятельности – ту дорогу, по которой должен систематически ходить учащийся в процессе обучения, чтобы приобрести необходимый опыт и условия для его дальнейшего практического использования в жизни.
Развитие личности в системе образования обеспечивается, прежде всего, через формирование универсальных учебных действий, которые выступают инвариантной основой образовательного и воспитательного процесса. Овладение учащимися универсальными учебными действиями создают возможность самостоятельного успешного усвоения новых знаний, умений и компетентностей, включая организацию усвоения, то есть умения учиться. Эта возможность обеспечивается тем, что универсальные учебные действия – это обобщенные действия, порождающие широкую ориентацию учащихся в различных предметных областях познания и мотивацию к обучению.

В работе семинара участвовали как учителя начальных классов, так и педагоги основной и старшей школы. Круг гостей семинара был широк: на мероприятие были приглашены учителя Самарской области, Альметьевского района, Лениногорского района.

Семинар начался торжественным приветствием учащихся начального звена Шугуровской школы имени В.П.Чкалова.  Вниманию гостей была представлена постановка сказки «Теремок» на татарском языке. Песни и стихи, исполненные учащимися на русском и татарском языках, хореографическая композиция создали  атмосферу  праздника.

Из приветственной речи директора Шугуровской СОШ имени В.П.Чкалова,  Низамовой Г.Р., участники семинара узнали о приоритетных направлениях образовательной и воспитательной деятельности педагогического коллектива.

Программа семинара включала открытые уроки, мастер-классы, а также участникам семинара была предложена экскурсия в школьный музей Боевой и Трудовой Славы. Свой педагогический опыт транслировали не только учителя Шугуровской школы, но и гости семинара.

На семинаре освещались как вопросы, касающиеся  применения технологии системно-деятельностного подхода, так и проблемы преемственности в обучении начальной и основной школы.

Работа семинара была высоко оценена гостями и участниками мероприятия. Подводя итоги работы регионального семинара «Деятельностный подход в обучении как основа формирования УУД обучающихся» участники семинара отметили актуальность положительного опыта работы педагогов,  инициативность и значимость семинара.