Опубликовано: 03.03.2016

Яшь буында әдәбиятка мәхәббәт уяту, китапка карата кызыксыну, хөрмәт тәрбияләү – мәктәп алдында торган төп бурычларның берсе. Гаиләдә дә, мәктәпкәчә белем бирү оешмаларында да бу максатны тормышка ашыруга кече яшьтән үк игътибар бирелсен иде. Бала инде мәктәпкә кергәнче китап белән, серле, могҗизалы әдәбият дөньясы белән очраша. Ә инде башлангыч сыйныфларда уку еллары - балаларны әдәби әсәрләр белән аңлы рәвештә кызыксынучы, даими рәвештә китап укучы буларак җитлегүенә юл салу чоры. Башлангыч сыйныфларда дәрестән тыш эшнең төп юнәлешләреннән берсе-укучыларда китап укуга мәхәббәт уяту. Башлангыч сыйныф укучылары белән төрле кичәләр, әдәби бәйгеләр, сәнгатьле уку конкурслары даими үткәрелә. Укучылар бу чараларда бик актив катнашалар. 1 мартта В.П.Чкалов исемендәге Шөгер урта мәктәбендә, 2 мартта 8 номерлы шәһәр мәктәбендә район мәктәпләренең 4 сыйныф укучылары “Эрудит” әдәби-интеллектуаль викторинасында көч сынашты. Бәйгегә районыбыз мәктәпләреннән 28 укучы килгән иде. Бәйге бәйрәмчә бизәлгән зур, матур залларда башланып китте. Әкият геройлары булып киенгән Шөгер һәм 8 нче мәктәб укучылары кунакларны сәламләп, әдәби-музыкаль чыгышлары белән чараны ачып җибәрделәр. Бәйрәм рухы чараның башыннан азагына кадәр дәвам итте. Бәйге барышында укучыларга берсеннән-берсе кызыклы, шактый катлаулы биремнәр һәм сораулар тәкъдим ителә торды. Икенче турда сәнгатьле уку ярышы узды: балалар үзләре сайлаган әсәрләрне яттан сөйләделәр. Мәртәбәле жюри нәтиҗәләр чыгарган арада кунаклар өчен музыкаль пауза, күңелле тәнәфес тә оештырылды. Жюри әгъзалары фикеренчә, укучылар бәйгегә бик тырышып әзерләнгәннәр. Җиңүчеләр котланды, “Әдәби викторинага” аеруча зур тырышлык куеп әзерләнгән мәктәпләргә зур рәхмәтен белдерде. Килгән кунаклар да, жюри әгъзалары да чараны югары дәрәҗәдә, кызыклы һәм файдалы итеп оештыруга, катнашучылар өчен уңайлы шартлар тудыруга зур өлеш керткән өчен мәктәп җитәкчелекләренә, укытучылар коллективына рәхмәтләрен белдерделәр.
Әдәбиятның балаларда югары әхлак сыйфатлары тәрбияләүдәге әһәмияте- бәяләп бетергесез. Шуны истә тотып, мәктәпләрдә сыйныфтан тыш укуга игътибарны арттырырга, укучыларны китап укуга җәлеп итү эшен тагын да камилләштерергә кирәк. Бу юнәлештә “Әдәби викторина” кебек чаралар матур башлангыч булып торсын иде.
Книги наши друзья и помощники.

В современных условиях перехода на новый стандарт начального образования на литературу как на учебный предмет возлагается особая миссия — воспитание духовно-нравственной личности, обладающей высокой степенью сознания себя гражданином России. К сожалению, хорошее чтение и правильное понимание прочитанного произведения у учеников младшего школьного возраста свидетельствует о снижении значимости книги в системе духовных ценностей. В настоящее время социуму необходим человек, умеющий добывать самостоятельно новые знания и применять их в разнообразной деятельности. Все эти знания может дать нам правильно подобранный источник информации, одним из которых является книга.
Книга — основной источник знаний человечества. Именно в книгах мы можем найти ответ на интересующий нас вопрос. Литературное чтение воздействует не только на отдельные психические процессы ребенка — память, мышление, воображение, эмоции, но и на его личность в целом. С целью стимулирования познавательного интереса младших школьников к литературе 1 марта на базе Шугровской СОШ, 2 марта на базе СОШ №8 для учащихся 4 классов был организован муниципальный конкурс «Литературная викторина». В конкурсе приняли участие 28 учащихся. Приветствовали участников и гостей конкурса учащиеся начальной школы Шугуровской СОШ и СОШ №8. Приветствие было организовано на высоком уровне. Учащиеся начальной школы в ярких костюмах литературных героев читали стихи, пели сказочные песни. Таким образом, они создали позитивную атмосферу сказки, настроили участников конкурса на достойное выступление. Серьезно подготовились и участники к конкурсу, показали достойные знания литературы, отлично справлялись с нелегкими заданиям, с удовольствием отвечали на вопросы. Эмоциально, артистично и задушевно читали участники конкурса стихи наизусть. Конкурс прошел в радостной, добродушной атмосфере. Учителями начальных классов и работниками школьных библиотек Шугуровской СОШ и СОШ №8 для гостей и участников конкурса были организованы выставка рисунков и выставка книг.
Выражаем слова благодарности всем участникам конкурса «Литературная викторина» и поздравляем победителей и призеров:
На базе Шугуровской СОШ:
Победитель - ученица 4 класса Шугуровской СОШ;
Призеры ученики 4 класса Нижнечершелинской ООШ, Сарабикуловской ООШ.
На базе СОШ №8:
Победители – учащиеся 4 классов СОШ №6 и Подлесной ООШ;
Призеры ученики 4 класса СОШ №8 и лицея №12
Выражаем огромную благодарность:
- Ф.Р.Хайбрахмановой, директору СОШ №8, Э.И.Гарифуллиной, и.о. директора Шугуровской СОШ, педагогическим коллективам учителей начальных классов, библиотекарям данных общеобразовательных учреждений за создание благоприятных условий для проведения конкурса «Литературная викторина»;
-всем директорам общеобразовательных учреждений за организацию высокого уровня участия младших школьников в конкурсе «Литературная викторина».