Адрес: 422110, пгт. Кукмор, ул. Рабочий переулок, д.7
У нас учатся: 49 учащихся, язык обучения - русский

Блокадный Ленинград

Опубликовано: 26.01.2023

В январе месяце наша страна, наш народ вспоминает страшные события - блокаду Ленинграда, которые произошли в годы войны. В этом году отмечается 80-летие  прорыва блокады Ленинграда. По случаю этой даты в старших классах провели классный час на тему: "Прорыв блокады Ленинграда". После беседы учащимся были представлены кадры кинохроники о блокаде, о трагических событиях, о группе "Молодая гвардия ". Отдельно остановились на видеоролике про блокадный хлеб. Этот особый продукт - символ жизни, большой знак памяти. После обсуждения учащиеся пришли к выводу, что нельзя забывать о героях тех лет, о трагедии народа Ленинградской блокады и нужно брать пример от  таких героев.

Гыйнвар аенда илебез, халкыбыз сугыш елларында булган коточкыч вакыйгаларны - Ленинград блокадасын искә ала. Быел Ленинград блокадасының өзелүенә 80 ел тула. Әлеге дата уңаеннан өлкән сыйныфларда "Ленинград блокадасының алга китеше" дигән темага сыйныф сәгате уздырылды. Әңгәмәдән соң укучыларга блокада, фаҗигале вакыйгалар, "Яшь гвардия" төркеме турында кинохроника кадрлары тәкъдим ителде. Блокадалы икмәк турындагы видеороликка аерым тукталдылар. Бу махсус продукт - тормыш символы, зур хәтер билгесе. Фикер алышудан соң укучылар ул еллардагы геройлар, Ленинград блокадасы халкының фаҗигасе турында онытырга ярамый дигән нәтиҗәгә килделәр һәм мондый геройлардан үрнәк алырга кирәк дигән нәтиҗәгә килделәр.