МУ «Управление образования Исполнительного комитета Кукморского муниципального района РТ» / Татарстан Республикасы Кукмара муниципаль районы башкарма комитеты мәгариф идарәсе

Адрес: 422110, Республика Татарстан, Кукморский район, г. Кукмор, ул. Рабочий переулок, д. 7
Телефон: 8(843)642-70-68
E-Mail: KukmorUO.priemnaya@tatar.ru
Руководитель: Ахмадуллин Ильфат Ильясович

Новости Отдела образования

Мәктәпкәчә белем һәм тәрбия бирү төркемнәрен җитәкләүче директор урынбасарлары семинар\ Семинар для заведующих и заместителей директора дошкольных групп

Опубликовано: 27.03.2024

2024нче елның 27нче мартында Чура балалар бакчасында мөдирләр һәм мәктәпкәчә белем һәм тәрбия бирү төркемнәрен җитәкләүче директор урынбасарлары өчен “Бала тәрбияләүдә гаилә традицияләрен роле” дигән темага семинар үтте. Семинар барышында кунакларны зурлар төркемендә тәрбияләнүче укучылар сәламләде. Балалар бакчасы мөдире Алинә Егорова балалар бакчасына экскурсия ясады, эш тәртибе белән таныштырды. Людмила Алексеева “Әткәнен белмәгән халыкның киләчәге юк” дигән темага осталык-дәресе күрсәтте. Семинарда катнашучылар мастер-класста курчак карачкы һәм яхшылык китүче курчаклар ясадылар. Шулай ук май чабу бәйрәмендә балалар белән уйный торган уеннар белән таныштылар, үзләре дә уйнап карадылар. Лариса Архипова “Гаиләбез бәйрәмнәре” темасына зурлар төркемендә сөйләм үстерү эшчәнлеге буенча шөгыль күрсәтте. Укучылар үзләренең гаиләләрен фотосурәтләренә карап, тулы, аңлаешлы җөмләләр төзеп сөйләм булдырдылар. Кунакка үрнәк гаилә итеп, бер укучының әбисе белән бабасы чакырылган иде. Алар үзләренең гаилә традицияләре белән танышлытырдылар, гаилә белән җыелышканда башкара торган җырны башкардылар. Укучылар бик актив эшләделәр. Татьяна Леонтьева «Роль семейных традиций в воспитании ребёнка» дигән темага бик эчтәлекле чыгыш ясады. Мәгариф идарәсенең төп белгече Нурия Хаҗиева мөдирләрне актуаль сораулар буенча сөйләде. Семинарга уңай бәя бирелде. Чура балалар бакчасы коллективына алдагы эшләрендә уңышлар теләнде.
27 марта 2024 года в “Детский сад с. Село-Чура» прошел семинар для заведующих и заместителей директора дошкольных групп на тему «Роль семейных традиций в воспитании ребенка». В ходе семинара гостей приветствовали воспитанники старшей группы. Заведующая Алина Егорова провела экскурсию в детский сад, ознакомила программой семинара. Людмила Алексеева продемонстрировала мастер-класс. Участники семинара изготовили в мастер-классе кукольные чучела и обрядные куклы. Лариса Архипова показала занятие по развитию речи в старшей группе на тему «Праздники нашей семьи». Учащиеся, посмотрев на фотографии своих семей, рассказали о своей семье. В качестве образцовой семьи был приглашен бабушка и дедушка одного из учеников. Они познакомили детей со своими семейными традициями, исполнили песню, которую исполняют на семейных торжествах. Воспитанники работали очень активно. Татьяна Леонтьева выступила очень содержательно на тему «Роль семейных традиций в воспитании ребёнка». Главный специалист управления образования Нурия Хазиева выступила по актуальным вопросам. Семинар прошел на высоком уровне. Коллективу детского сада пожелали дальнейших успехов.