Муниципальное бюджетное общеобразовательное учреждение "Средняя общеобразовательная школа №135 с углубленным изучением отдельных предметов" Кировского района г. Казани

Адрес: 420034, г. Казань, ул. 2-ая Юго-Западная, д. 27А,
Телефон: +7(843)-518-21-77
E-Mail: S135.kzn@tatar.ru
Короткое название: МБОУ "Школа № 135"
Руководитель: Юсупова Лилия Рашидовна
У нас учатся: 860 обучающихся, из них иностранных граждан 8
У нас учат: 38 учителей Язык обучения: русский Форма обучения:очная

Музей "Мирас"

В школе № 135 работаеn этнографический музей.

Минем сезне этнографик музей белән таныштырасым килә. Туган як тарихын өйрәнү һәм саклау- һәркемнең  изге бурычы. Бу хакта Россия Федерациясе Конститутциясенең 44 нче статьясында да ачык әйтелгән. Туган якны өйрәнү дигәндә , без аның табигатен, тарихын, тормыш- көнкүрешен, гореф- гадәтләрен һәм мәдәниятен өйрәнүне күздә тотабыз.

“Мирас” музее 2005 нче елның 20 августында Казанның 1000 еллыгы уңаеннан ачылды. Мәйданы 17,77 м.

Хәзерге көндә музей фондында 106 экспонат бар.Без төрле юнәлешләрдә эшлибез. Фәнни- эзләнү бүлегебез эшләп килә.Эзтабарлык эшчәнлеге буенча, ягни төрле экспонатлар, материаллар җыючыларыбыз “Эзтабарлар” бар. Экспозицияләр төзү, бизәү, архив белән эшләү,исәпкә алу,җыю, саклау белән шөгыльләнүчеләребез бар. Шулай ук без балалар бакчалары, башка мәктәпләр белән дә эшлибез.Алар өчен  экскурсияләр,лекцияләр уку оештырабыз, массакүләм чараларда ,мероприятиеләрдә катнашабыз.Район, шәһәр, мәктәп белән эшлибез.Монда аерып әйткәндә, “Заречье” ,ветераннар советы, китпханәче, тарих фәне укытучысы һәм Милли музей белән тыгыз бәйләнештә торабыз. Аннан тагын укучылар белән татар халкының изге урыннарына – Болгар һәм Биләргә сәяхәт кылдык.Монда инде музей активы гына бармады, теләгән барлык укучыларны алып бардык. Менә мондый сәяхәтләр укучыларда туган халкыбызга,аның тарихына, мәдәниятенә тагын да зур кызыксыну өсти һәм ул аларның хәтерендә гомерлеккә уелып кала дип саныйм. Без тагын төрле конференцияләрдә,фестивальләрдә катнашабыз.К.Насыйри, Л.Н. Лобачевский,Г.Ибраһимов,Җ.Вилькеев конференцияләрендә катнашабыз.Мондый төр эшләр укучыларга туган телебез,илебез,халкыбызның тарихы белән тагын да кызыксынырга һәм күбрәк белергә өйрәтә. 2007 нче елда үткәрелгән “Мозаика культур” дип аталган шәһәр бәйгесендә “Выездной тур” номинациясендә җиңү яуладык.

Презентация музея