Заседание РМО учителей биологии, географии, химии/ Биология, география, химия укытучыларының район методик берләшмәсе утырышы

Опубликовано: 17.11.2021

17 ноября 2021 года в формате видео-конференции прошло заседание учителей биологии, химии, географии Камско-Устьинского муниципального района по теме «Формирование естественно-научной грамотности на уроках биологии, географии, химии».

Учителя обсуждали методические аспекты формирования элементов функциональной грамотности в рамках своих учебных предметов, делились собственным опытом. Руководитель РМО Миннегалеева А.Н. ознакомила педагогов с материалами курсов повышения квалификации педагогических работников по формированию естественно-научной грамотности обучающихся при изучении раздела «Генетика» на уроках биологии. Доклады участников РМО были посвящены созданию системы заданий на уроках биологии, химии, географии. Обсуждались основные методы развития естественнонаучной грамотности: проектная и исследовательская деятельность, решение контекстных, ситуационных, практико-ориентированных задач.

Участники семинара отметили важность и актуальность обсуждаемых на семинаре вопросов. По итогам семинара принято решение продолжить методическую работу в данном направлении в рамках районных методических объединений.

2021 елның 17 ноябрендә видео-конференция форматында Кама Тамагы муниципаль районының биология, химия, география укытучыларының «Биология, география, химия дәресләрендә табигый-фәнни грамоталылыкны формалаштыру»темасы буенча утырышы узды.

Укытучылар үзләренең уку предметлары кысаларында функциональ грамоталылык элементларын формалаштыруның методик аспектлары турында фикер алыштылар, үз тәҗрибәләре белән уртаклаштылар. РМБ җитәкчесе Миннегалеева А. Н.педагогларны биология дәресләрендә «Генетика» бүлеген өйрәнгәндә укучыларның табигый-фәнни грамоталылыгын формалаштыру буенча педагогик хезмәткәрләрнең квалификациясен күтәрү курслары материаллары белән таныштырды. Берләшмәдә катнашучыларның докладлары биология, химия, география дәресләрендә биремнәр системасын булдыруга багышланган иде. Табигый грамоталылыкны үстерүнең төп ысуллары: проект һәм тикшеренү эшчәнлеге, контекстлы, ситуацион, практик юнәлешле бурычларны хәл итү турында фикер алыштылар.

Укытучылар семинарда каралган мәсьәләләрнең мөһимлеген һәм актуальлеген билгеләп үттеләр. Семинар йомгаклары буенча бу юнәлештә методик эшне район методик берләшмәләре кысаларында дәвам итү турында карар кабул ителде.