Адрес: 423602, г. Елабуга, ул. Пролетарская, д.48/Пролетар ур., 48 нче йорт, Алабуга шәһәре, 423602
Телефон: +7(855)-573-11-11;+7(855)-573-11-18
E-Mail: S9.Elb@tatar.ru
Короткое название: МБОУ "Средняя школа №9" ЕМР РТ
Руководитель: Вегера Виталий Николаевич
Год основания учреждения: 1990
У нас учатся: 1215 учеников, из них иностранных граждан -0

Год родного языка и народного единства

Тукай әкиятләре буйлап...

Опубликовано: 20.04.2021

Г. Тукайның күп кырлы иҗатына кызыксыну уяту матсатыннан 1-3 сыйныф укучылары белән 20 нче апрель көнне “Тукай әкиятләре буйлап...” дигән тема астында квест-уен үткәрелде. Укучылар бу чарада  зур кызыксынучанлык белән катнаштылар. Алар төрле кызыклы сорауларга җаваплар бирделәр. Мәсәлән:

1.  “Кәҗә белән Сарык” әкиятендә Кәҗә Сарыкны кем  дип атый?(Сакалбай)

2. Су анасы яшәгән урын. (Су)

3. Хуҗаларыннан чыгып киткәндә, Кәҗә белән Сарык үзләре белән нәрсә алалар?(Капчык)

Уен ахырында балалар кызыктыргыч “хәзинә”не таптылар, ә аның белән нәрсә эшләделәр...?

20 апреля для учащихся 1,3 классов провели квест-игру “По следам сказок Тукая...”. Целью данного мероприятия является  привлечение   интереса к сказкам Г.Тукая. Учащиеся с удовольствием ответили на вопросы, например, такие:

1. Как звали Сарык в сказке “ Кәҗә белән Сарык” ?
  2. Где живет Су анасы?

В конце игры учащиеся нашли клад. А что они с ним сделали...?