муниципальное бюджетное общеобразовательное учреждение «Средняя общеобразовательная школа №3 им. Героя Российской Федерации А.Н.Епанешникова» Елабужского муниципального района Республики Татарстан/Татарстан Республикасы Алабуга муниципаль районы «Россия Федерациясе Герое А.Н. Епанешников исемендәге 3нче урта гомуми белем мәктәбе» муниципаль бюджет учреждениесе.

Адрес: 423603, Республика Татарстан, город Елабуга, ул. Строителей, дом 6/Татарстан Республикасы, Алабуга шәһәре, Төзүчеләр урамы, 6нчы йорт
Телефон: +7(855)-573-13-55;+7(855)-573-41-48
E-Mail: S3.Elb@tatar.ru
Короткое название: МБОУ "Средняя школа №3" ЕМР РТ
Руководитель: Смирнова Ирина Владимировна
Год основания учреждения: 1968
У нас учатся: 595 учащихся, из них иностранных граждан - 0 /595 укучы
У нас учат: 37 педагогов, язык обучения русский/37 педагог,

Новости школы №3/3нче мәктәп яңалыклары

Габдулла Тукайның тууына 133 еллыгы уңаеннан уздырылган тантаналы чаралар/ Торжественные мероприятия, посвященные 133-летию со дня рождения Габдуллы Тукая

Опубликовано: 27.04.2019

Бүген үзенең милләтен, телен яраткан һәм аның белән горурланган һәр татар кешесе өчен зур бәйрәм. Һәр елны 26 апрель көнне татар халкының бөек шагыйре Габдулла Тукайның туган көнен билгеләп узабыз. Быел үзе артыннан якты эз калдырган, татар әдәбиятын дөньяга таныткан бөек шәхесебез Габдулла Тукайның тууына быел 133 ел тулды.. Ап¬рельнең бу көнендә һәр татарның йөрәге, «мин татар!» дип тибәдер һәм күңеленнән ул мең кат «Әллү¬ки»не сузадыр, мөгаен. Бүген бөтен җирдә бәй¬рәм рухы чагыла, җыр-моң, шигъри юллар агыла.

Апрель ае — Тукайны биргән ай булганга, мәктәпләрдә әдәбият дәресләре тулысынча Тукайга багышлап уздырыла. Безнең 3 нче мәктәптә дә Тукай иҗатына багышланган бик күп төрле чаралар уздырылды. Муниципаль чараларда да бик актив катнаштылар. “Су анасы”н ясап Панков Максим 1 урынга, шигырь сөйләү конкурсында Хайруллина Камилла 2 урынга, 4А һәм 7К сыйныфы укучылары “Тукай әсәрләренә ияреп” дип аталган сәхнәләштерү күрсәтеп, 3 урынга лаек булдылар.
Творческая интеллигенция города, учащиеся школ отметили 133-ю годовщину со дня рождения великого поэта татарского народа Габдуллы Тукая. В школах города проводились разные мероприятия. Габдулла Тукай (1886-1913) - один из основоположников современного татарского литературного языка, публицист и общественный деятель. Его произведения переведены на языки многих народов мира. В свою очередь, Г.Тукай перевел целый ряд стихотворений А.С. Пушкина, М.Ю. Лермонтова, Н.А. Некрасова, А.В. Кольцова и других великих поэтов на татарский язык.