Адрес: 423602, Республика Татарстан, города Елабуга, улица Чулман, дом 6а
Короткое название: МБДОУ "ЦРР-детский сад №38 "Золотой ключик" ЕМР
Руководитель: Шишмагаева Елена Геннадьевна
Год основания учреждения: 2014
У нас учатся: 305 воспитанников. Воспитанники, являющиеся иностранными гражданами - 0 детей.
У нас учат: 29 педагогов; язык обучения русский.

Новости детского сада №38

С Масленицей всех, ура!/Май чабу бәйрәме белән сезне, ура!

Опубликовано: 11.03.2022

Кешеләр элек-электән язны яңа тормыш башлану буларак кабул иткәннәр. Юкка гына ХV гасырга кадәр Русьта нәкъ менә 1 мартта Яңа елны бәйрәм итмәгәннәрдер. Ә соңрак шаян һәм күңелле итеп кышны озату һәм табигатькә җанлану һәм кояш җылысы алып килүче Язны каршылау бәйрәме - Май чабу барлыкка килә.

Тулырак: http://tuganaylar.ru/news/h%D3%99b%D3%99rl%D3%99r/may-chabu-maslenitsa-turynda?ysclid=l1osd2d82mМай чабу бәйрәме — бик борынгы заманнан сакланып килгән, көтеп алынган иң күңелле бәйрәмнәрнең берсе.Ул җиде көн дәвам итә. Борынгы бабаларыбыз аны төрле йолалар белән үреп үткәргәннәр. Бу көннәрдә кешеләр күңел ачалар, кунакка йөрешәләр һәм коймак ашыйлар. Быел ул 28 февральдән 6 мартка кадәр дәвам итәчәк. Коймак атнасы – язны каршылауга багышланган тантаналы вакыйга. Олы уразага керер алдыннан, халык кыш белән саубуллаша, язгы җылы көннәргә шатлана, сөенә.
Коймаксыз Май чабу булмый.
Коймак — кояшның туганы.
Кайда коймак — шунда без!
Иң салкын канлы кеше дә кайнар коймак ярата.
Коймаксыз Май чабу — тортсыз туган көн кебек.
Май чабу килә, коймак белән бал алып килә! дигән әйтемнәр яши.
Халыкта, әгәр Май чабу атнасын коймаклар пешереп, җырлар-биюләр, күңелле уеннар белән үткәрәсең икән, йортыңа һичшиксез бәхет керәчәк, дигән ышану бар. Бу атна күңеллерәк үтсен өчен былтыр узган бәйрәмнән видеоязма тәгъдим итәбез.Май чабу бәйрәме — бик борынгы заманнан сакланып килгән, көтеп алынган иң күңелле бәйрәмнәрнең берсе.Ул җиде көн дәвам итә. Борынгы бабаларыбыз аны төрле йолалар белән үреп үткәргәннәр. Бу көннәрдә кешеләр күңел ачалар, кунакка йөрешәләр һәм коймак ашыйлар. Быел ул 28 февральдән 6 мартка кадәр дәвам итәчәк. Коймак атнасы – язны каршылауга багышланган тантаналы вакыйга. Олы уразага керер алдыннан, халык кыш белән саубуллаша, язгы җылы көннәргә шатлана, сөенә.
Коймаксыз Май чабу булмый.
Коймак — кояшның туганы.
Кайда коймак — шунда без!
Иң салкын канлы кеше дә кайнар коймак ярата.
Коймаксыз Май чабу — тортсыз туган көн кебек.
Май чабу килә, коймак белән бал алып килә! дигән әйтемнәр яши.