Адрес: 423602, Республика Татарстан, города Елабуга, улица Чулман, дом 6а
Короткое название: МБДОУ "ЦРР-детский сад №38 "Золотой ключик" ЕМР
Руководитель: Шишмагаева Елена Геннадьевна
Год основания учреждения: 2014
У нас учатся: 305 воспитанников. Воспитанники, являющиеся иностранными гражданами - 0 детей.
У нас учат: 29 педагогов; язык обучения русский.

Новости детского сада №38

«Муса Джалиль в наших сердцах»/ «Муса Җәлил- мәнге сүнмәс ут»

Опубликовано: 14.02.2019

Сегодня в старших и подготовительных к школе группах прошли тематические занятия посвященные великому поэту-герою Мусе Джалилю. Муса Джалиль - татарский поэт-герой, попавший в плен к немцам во время Великой Отечественной войны и героически погибший от рук немцев. Поэт не сломался , продолжал сочинять стихи даже будучи в застенках. В детском саду каждый год 15 февраля отмечаем день рождения поэта, учим его стихи восхищаемся его мужеством, занимаемся театрализацией его стихотворений. Наша цель: познакомить детей с подвигом поэта -героя и на его примере, воспитывать патриотические чувства и любовь к Родине.

Бүген зурлар һәм мәктәпкә әзерлек төркемнәрендә бөек шагыйрь Муса Җәлилгә багышланган тематик дәресләр узды.

Максат: балаларны герой-шагыйрь батырлыгы белән таныштыру һәм аның үрнәгендә Ватанга мәхәббәт һәм патриотик хисләр тәрбияләү. Быел, 2019 елны, Герой-шагыйрь Муса Җәлилнең тууына 113 ел тула. менә без дә Муса Җәлилнең туган көнен искә алдык. Бөтен татар халкына, шулай ук башка милләт кешеләренә дә билгеле булган бу олы датаны без онытырга тиеш түгел.Дөнья әдәбияты тарихында иҗатлары белән исемнәрен мәңгелек данга күмгән шагыйрьләр бар. Ләкин шагыйрь һәм герой М.Җәлил кебек әсәрләре белән генә түгел, бәлки үлем белән дә исемен мәңгеләштергән шагыйрьләр бик аз.Муса Җәлил – бөек шагыйрь. Аны бөтен дөнья белә, хөрмәт итә. Ул кечкенәләр өчен дә, зурлар өчен дә үлемсез шигырьләр иҗат иткән. Җәлил исемен илебез халкы горурлык белән искә ала. Һәр буын аны йөрәгендә саклый. Аның көрәше һәм эшчәнлеге – күпләр өчен кыюлык һәм батырлык үрнәге.