Адрес: 423603, г. Елабуга, ул. Разведчиков, дом №41

Новости МБОУ "Гимназия №4" ЕМР

Открытый урок/Ачык дәрес

Опубликовано: 09.12.2022

Сегодня в Гимназии  в рамках Международного дня борьбы с коррупцией прошёл расширенный открытый урок по теме " Коррупция как социальное явление"с участием Корниловой Ирины Валерьевны, доктор исторических наук, профессор, заведующая кафедрой истории и методики ее преподавания НГПУ, ведущий научный сотрудник Института татарской энциклопедии и регионоведения Академии наук РТ, член Союза краеведов России. На уроке присутствовали обучающиеся 8-10 классов. Ребята познакомились с историей развития и формами проявления коррупционных явлений на разных исторических этапах и в мировом масштабе. Работали с документами, распознавали рукописи с помощью компьютерного зрения сайта предоставленного проектом Сбер в сфере Social Al .   Ребята узнали о  форме организации обратной связи ( высказывая свою точку зрения) на электронной площадке Padlet.com. Вспомнили как коррупция отражается в литературных произведениях и народной мудрости. Урок получился увлекательным, полезным, познавательным.
Бүген гимназиядә Халыкара коррупциягә каршы көрәш көне кысаларында Корнилова и.в., тарих фәннәре докторы, профессор, НДПУНЫҢ тарих һәм аны укыту методикасы кафедрасы мөдире, ТР Фәннәр Академиясенең Татар энциклопедиясе һәм төбәк белеме институтының әйдәп баручы фәнни хезмәткәре, Россия туган якны өйрәнүчеләр берлеге әгъзасы Корнилова и. в. катнашында "социаль күренеш буларак Коррупция" дигән темага киңәйтелгән ачык дәрес узды. Дәрестә 8-10 сыйныф укучылары катнашты. Балалар төрле тарихи этапларда һәм дөнья күләмендә коррупция күренешләренең үсеш тарихы һәм формалары белән таныштылар. Документлар белән эшләдек, social Al өлкәсендә Саклык проекты тарафыннан бирелгән сайтның компьютер күренеше ярдәмендә кулъязмаларны танып белдек . Балалар электрон мәйданчыкта кире элемтә оештыру формасы турында белделәр Padlet.com ришвәтчелекнең әдәби әсәрләрдә һәм халык акыллылыгында ничек чагылыш тапканын искә төшерделәр. Дәрес кызыклы, файдалы, белемле булып чыкты.