Адрес: 423603, г. Елабуга, ул. Разведчиков, дом №41

Новости МБОУ "Гимназия №4" ЕМР

Памятное мероприятие/Истәлекле чара

Опубликовано: 06.05.2022

В боевых действиях во время Великой Отечественной войны, по разным данным, принимали участие до нескольких десятков тысяч несовершеннолетних. "Сыновья полка", пионеры-герои - они сражались и гибли наравне со взрослыми. За боевые заслуги награждались орденами и медалями. Пять несовершеннолетних бойцов Великой Отечественной были удостоены высшей награды - званий Героев СССР. Все - посмертно, оставшись в учебниках и книжках детьми и подростками. Этих героев знали поименно все советские школьники. Обучающиеся 4 А класса нашей гимназии подготовили памятное мероприятие, посвященное пионерам-героям, где вспоминали их короткие и часто схожие друг с другом биографии, исполняли песни о них. С большим удовольствием гимназисты показали свое выступление ребятам из 2 и 4 классов.
Бөек Ватан сугышы вакытында хәрби хәрәкәтләрдә, төрле мәгълүматлар буенча, берничә дистә меңгә якын балигъ булмаган бала катнашкан. "Полк уллары", пионер-геройлар - алар өлкәннәр белән беррәттән сугыштылар һәм һәлак булдылар. Сугышчан хезмәтләре өчен орден һәм медальләр белән бүләкләнә Бөек Ватан сугышында катнашкан биш балигъ булмаган сугышчы югары бүләккә - СССР Геройлары исеменә лаек булды. Дәреслекләрдә, китапларда балалар һәм яшүсмерләр булып, барысы да үлгәннән соң. Бу геройларны совет укучылары да белә иде. Безнең гимназиянең 4 А сыйныф укучылары пионер-геройларга багышланган истәлекле чара әзерләделәр, анда аларны кыска һәм еш кына бер-берсе белән охшаш биографияләрен искә төшерделәр, алар турында җырлар башкардылар. 2 һәм 4 нче сыйныф укучылары үзләренең чыгышларын бик теләп күрсәттеләр.