Адрес: 423603, г. Елабуга, ул. Разведчиков, дом №41

Новости МБОУ "Гимназия №4" ЕМР

ВПН-2021/​​​​​​​БХСА-2021

Опубликовано: 14.11.2021

Всероссийскую перепись населения 2020 года из-за пандемии COVID-19 перенесли — она пройдет с 15 октября по 14 ноября 2021-го. Участников ждет удобное нововведение — электронный переписной лист можно будет самостоятельно заполнить на портале госуслуг. Предварительные итоги переписи появятся в апреле 2022 года, а окончательные данные будут опубликованы в четвертом квартале 2022-го.  Одна из основных задач переписи — вести учет, сколько человек живет в конкретном населенном пункте, и понимать темпы и структуру внутренней и внешней миграции. Для этого необходимо знать основные демографические показатели — уровень образования, национальный состав, фактический состав семьи и так далее. Перепись населения — самый эффективный и зачастую единственный способ получить эту информацию и на ее основе определить, сколько в стране жителей, какие проблемы у них есть. Данные переписи позволят проанализировать текущие нужды россиян и спрогнозировать, в чем они будут нуждаться в будущем. Точные данные о численности населения дадут возможность региональным и федеральным властям рассчитать потребность в детских садах, школах, больницах и других объектах социальной инфраструктуры, определить, какие льготы особенно актуальны, скорректировать размер выплат, например материнского капитала.
2020 нче елда узачак Бөтенрәсәй Халык Санын алуны CОVID-19 пандемиясе аркасында чигерттеләр, hәм ул 2021 нче елның 15 нче октябреннән 14 нче ноябренә кадәр узачак. Бу сан алуда катнашучыларны уңайлы яңалык көтә-электрон сан алу кәгазен мөстәкыйль рәвештә дәүләт хезмәт күрсәтү порталында тутырырга була. Алдагы нәтиҗәләр 2022 нче елның апрелендә, төп нәтиҗәләр 2022 нче елның 4 нче кварталында билгеле булачак. Халык саны алуның төп мәсьләсе-билгеле бер төбәктә күпме кеше яшәгәнен, кешеләрнең бер җирлектән икенче җирлеккә күченешен исәпкә алу. Моның өчен төп димографик күрсәткечләрне-халыкның белем дәрәҗәсен, милли составын, гаиләләрнең төгәл составын ачыклау hәм башкалар. Халык санын алу-бердәнбер hәм нәтиҗәле мәгълумат алу hәм аның нигезендә, илебездә күпме кеше яшәгәнген, аларны нәрсә борчыганын, халыкның мәнфәгатен белү чарасы. Әлеге халык санын алу Рәсәй халкына киләчәктә нәрсә кирәклеген нәтиҗәләүгә мөмкинлек бирәчәк. Халык санын төгәл белү, региональ hәм федераль хакимлекләргә, төрле төбәкләргә күпме мәктәп, балалар бакчалары, хастаханәләр, социаль структуралар кирәклеген ачыкларга, нинди льготалар бигрәк тә актуаль (аеруча ана капиталы) икәнен, аларның күләмен дөрес билгеләргә мөмкинлек бирә