Адрес: 423603, г. Елабуга, ул. Разведчиков, дом №41

Новости МБОУ "Гимназия №4" ЕМР

Литературный вечер

Опубликовано: 15.09.2021

15 сентября в МБОУ “Гимназия №4” ЕМР РТ учителя родного языка и литературы провели литературный вечер «Әкиятләр иленә сәяхәт”, посвященный творчеству татарского писателя А.Алиша. Мероприятие началось обзором книжной выставки «Абдулла Алиш – герой да, әкиятче дә». Дети посмотрели красочную слайдовую презентацию, познакомились с творчеством писателя, ответили на вопросы викторины «Бу геройлар кайсы әсәрдән?”, участвовали в литературной игре “Хәрефләрне дөрес итеп урнаштыр”, разгадали кроссворд. Посмотрели несколько мультфильмов, снятых по сказкам Алиша. Затем нарисовали понравившегося героя сказки и организовали выставку рисунков. Мероприятие всем очень понравилось.
15 сентябрь көнне 4нче гимназиядә туган тел һәм әдәбият укытучылары тарафыннан “Әкият иленә сәяхәт” дип исемләнгән әдәби кичә үткәрелде. Кичә Абдулла Алиш иҗатына багышланган иде. Ул «Абдулла Алиш – герой да, әкиятче дә» дип аталган китап күргәзмәсе белән танышудан башланды. Укучылар презентация аша язучының тормыш юлы һәм иҗаты белән таныштылар, «Бу геройлар кайсы әсәрдән?” дигән викторина сорауларына җавап бирделәр, әдәби уенда катнашып, кроссвордлар да чиштеләр. Алиш әсәрләре буенча төшерелгән мультфильмнар караганнан соң, әкият геройларын ясап, күргәзмә оештырдылар. Чара бик күңелле узды.