Адрес: 423603, г. Елабуга, ул. Разведчиков, дом №41
У нас учатся: 590 обучающихся, из них иностранных граждан:0
У нас учат: 38 педагога; Язык обучения: русский

Новости МБОУ "Гимназия №4" ЕМР

Международный день борьбы с коррупцией/Халыкара коррупциягә каршы көрәшү көне

Опубликовано: 09.12.2020

9 декабря - Международный день борьбы с коррупцией. Начиная с 2004 г. этот день провозглашён Генеральной Ассамблеей ООН Днём борьбы с коррупцией. Коррупция представляет собой серьезную угрозу функционированию публичной власти, верховенству закона и подрывает доверие населения к власти, существенно замедляет экономическое развитие страны. Коррупция, дискредитируя право, как основной инструмент регулирования жизни государства и общества, разрушает правовые и демократические институты государства и общества. Особенно негативно она сказывается на судебной и правоохранительной системах. Проблеме борьбы с коррупцией были посвящены пятиминутки «Коррупция как социальное зло», которые провели обучающиеся 10 А класса в 4-6 классах, среди 5-7 классов была организована выставка рисунков «Скажи «Нет!» коррупции», в библиотеке гимназии развернута книжная выставка и проведены беседы с обучающимися, проведены классные часы в 1-11 классах.
9 нчы декабрь-Халыкара коррупциягә каршы көрәшү көне. 2004 нче елдан башлап, бу көнБМО ның Генераль Ассамблесе тарафыннан Халыкара коррупциягә каршы көрәшү көне дип игълан ителде. Коррупция ачык хакимиятнең эшчәнлегенә, кануннарның өстенлегенә яный, җәмгыятьнең, халыкның хакимияткә ышанычын югалтуга этәргеч ясый, илнең икътисады үсешен әкренәйтә. Аеруча бу күренеш суд hәм хокук саклау системасында чагыла. Коррупция, дәүләт hәм җәмгыятьнең үсешен дөрес юлдан алып баручы инструмент булган, хокукның дәрәҗәсенә ышанычны юкка чыгарып, дәүләт hәм җәмгыятьнең хокуки hәм демократик институтын җимерә. 10 нчы А сыйныф укучылары 4-6 нчы сыйныф укучылары белән, коррупция белән көрәшү проблемаларына багышланган “Коррупция-социаль явызлык” дип исемләнгән бишминутлыклар үткәрделәр.Ә 5-7 нче сыйныф укучылары арасында “Коррупциягә “Юк” дип әйтә бел!” рәсем күргәзмәләре, гимназиябез китапханәсендә дә китаплар күргәзмәсе оештырылды, 1-11 нче сыйныф укучылары белән сыйныф сәгатьләре уздырылды.