Адрес: 423600, Республика Татарстан, Елабужский район, г. Елабуга, ул. Интернациональная, д. 7
Телефон: +7(855)-573-71-13
E-Mail: Ds29.elb@tatar.ru
Короткое название: МБДОУ "Детский сад комбинированного вида №29 "Золотая рыбка"
Руководитель: Абакаева Светлана Тагировна
У нас учатся: 180 воспитанников, из них иностранные граждане - 0
У нас учат: 22 педагогов. Язык обучения - русский

Руки учат голову/ Куллар баш өйрәтә

Опубликовано: 21.02.2022

Руки учат голову, затем поумневшая голова учит руки,

а умелые руки снова способствуют развитию мозга.

И. П. Павлов

Очень трудной и несколько монотонной для детей логопедической группы является работа по автоматизации звуков речи. Чтобы добиться четкого произношения, ребенку приходится много раз повторять слоги и слова. Для правильного произношения различных звуков необходима хорошая подвижность органов артикуляции, достаточно развитая подвижность кончиков пальцев и кистей рук. Чтобы превратить однообразную и утомительную работу по закреплению звуков в интересную игру, для развития фонематического слуха в логопедических группах  нашего детского сада активно используются современные разработки в области кинезиологии. Кинезиология -  здоровьесберегающая технология, наука о развитии умственных способностей через определенные двигательные упражнения. Специалистами в этой области доказано, что специфические кинезиологические упражнения позволяют улучшить работу головного мозга, отвечающего за развитие психических процессов и интеллекта, скорректировать и частично восстановить согласованность в работе правого и левого полушарий. Также при выполнении кинезиологических упражнений  у человека снижается утомляемость, повышается способность к произвольному контролю, управлению своими эмоциями, наблюдается значительный прогресс в способностях к обучению. Систематическое применеие кинезилогических упражнений на занятиях в   детском саду  позволяют нам, педагогам, легко корригировать речевые нарушения, развивать память, внимание, мелкую и крупную моторику у наших дошколят.

Куллары баш укыта, аннары акылдан язган баш кулларын өйрәтә,

ә оста куллар кабат баш мие үсешенә ярдәм итә.

И.А. Павлов

Сөйләм авазларын автоматлаштыру эше логопед төркеме балалары өчен бик авыр һәм берничә монотон булып тора. Ачык әйтелешкә ирешү өчен балага күп тапкырлар иҗекләрне һәм сүзләрне кабатларга туры килә. Төрле авазларны дөрес әйтергә безгә артикуляция органнарының яхшы хәрәкәтчәнлеге генә түгел, бармак очларының һәм кул чукларының хәрәкәтчәнлеге дә ярдәм итә. Тавыш беркетү буенча бертөрле һәм ялыктыргыч эшне кызыклы уенга әверелдерү, урта логопед төркемендә фонематик ишетүне үстерү өчен, мин кинезиологик күнегүләр кулланам. Мәктәпкә кадәр яшь - баш мие структураларын үстерү өчен иң уңайлы чор. Тәкъдим ителә торган күнегүләр ярымшарларның эшен синхронлаштыра, фикерләү эшчәнлеген яхшырта, игътибарның тотрыклылыгын арттыра, сөйләмне истә калдыруны һәм үстерүне яхшырта.Кинезиология сәламәтлек саклау технологиясенә карый. Күп кенә күнегүләр физик һәм психофизиологик сыйфатларны үстерүгә, сәламәтлекне саклауга һәм аларны үстерүнең тайпылышларын профилактикалауга юнәлтелгән.Кинезиология - билгеле бер хәрәкәт күнегүләре аша акыл сәләтләрен үстерү турындагы фән. Киезиологиянең махсус хәрәкәтләре яңа нейрон бәйләнешләр булдырырга һәм психик процесслар һәм интеллект үсеше өчен җавап бирә торган баш миенең эшен яхшыртырга мөмкинлек бирә. Уң һәм сул ярымшар эшендә килештерелешне төзәтергә, өлешчә торгызырга, үз эмоцияләрен үз контрольдә тотуны көчәйтергә мөмкинлек бирә. Француз язучысы Мишель де Монтень: "Баш, яхшы төзелгән, баш миенә караганда яхшырак тора", - диде. Систематик дәресләр барышында, кинезиологик күнегүләр кулланып, без шундый нәтиҗәгә килдек: балаларда сөйләм хокук бозулары җиңел генә коррекцияләнә, хәтер, игътибар, сөйләм, кинлек күзаллаулар, вак һәм эре моторика үсә, арыганлык кими, ирекле контрольгә, үз хис-кичерешләре белән идарә итүгә сәләтлелек арта, укуга сәләтләрдә зур алгарыш күзәтелә. Балаларның бакчага шатлык һәм теләк, күтәренке кәеф белән килүләре күңелле. Эшчеләр кинлеге җәлеп итүчән әйләнә-тирәсендәге мохите, кызыклы уен дидактик пособиеләре һәм, әлбәттә инде, елмаюы аралашу теләгенә ия, ышаныч , яхшы эмоциональ фон тудыра.