С более подробной информацией можно ознакомится на сайте: info.edu.tatar.ru.

Адрес: 423600, Республика Татарстан, город Елабуга, ул. Молодежная, дом 4А
Телефон: +7(855)-573-41-57
E-Mail: DS18lastochka@yandex.ru
Короткое название: МБДОУ детский сад №18 "Ласточка" комбинированного вида ЕМР
Руководитель: Шабалина Наталья Михайловна
Год основания учреждения: 1969
У нас учатся: 141 ребенок, из них воспитанники инвалиды-0 детей, воспитанники, являющиеся иностранными гражданами-0 детей

ОСТОРОЖНО! Открытое окно и дети!

Опубликовано: 29.07.2021

Хөрмәтле ата-аналар!
Ел саен җәй җитү белән кечкенә балаларның тәрәзәдән коелуы белән бәйле бәхетсезлек очракларының артуы билгеләнә.
Шуңа бәйле рәвештә, елның эссе вакытында фатирларда балаларның куркынычсызлыгына аерым игътибар бирүегезне сорыйбыз.
Күп кенә ата-аналар ачык тәрәзәнең бала өчен үлем куркынычы булырга мөмкин булуын оныта. Кайбер ата-аналар балаларына тәрәзә төбендә уйнарга рөхсәт итә. Бала белергә һәм аңларга тиеш, дип подоконник түгел урын өчен уеннар һәм күңел ачу! Кайчагында, хәтта берничә секунд наедине белән раскрытым тәрәзәләр китерергә мөмкин неправимым нәтиҗәләргә.
Статистика буенча, тәрәзәләрдән ешрак 1 яшьтән (бала йөри башлагач кына) һәм 5-6 яшькә кадәрге балалар коела. Әлеге күңелсез статистика артмасын өчен, ата-аналарга уяу булырга, фатирларда балаларны күзәтеп торырга, ачык тәрәзәле биналарда аларны караучысыз калдырмаска кирәк.
Гап-гади куркынычсызлык чаралары һәм сезнең уяулык ярдәм итәр саклап калырга тормыш һәм сәламәтлек сезнең балалар!
Исегездә тотыгыз 7 кагыйдәләрен булдырмас өчен үлем сезнең бала!
1 кагыйдә: тәрәзәне ачык калдырмаска, чөнки секундына җавап бирергә кирәк, ул бала тормышында соңгы момент булырга мөмкин яки аны мәңгегә юкка чыгарырга. Бала бинада булганда, тәрәзәләрне "җилләтү" режимында гына ачасыз. Поставьте бу тәрәзә ручки стопоры, түгел позволяйте ачарга тәрәзә настежь, яки снимите һәм уберите ручки өчен бала алмый ачарга тәрәзә үзе.
2 кагыйдә: тәрәзәләрне тиешле якламыйча гына, Мәскәү челтәрләреннән файдаланмаска. Бала алда нинди дә булса каршылыкны күрә, аңа ышанычлы таяна һәм нәтиҗәдә, бер яшьлек баланың авырлыгына исәпләнмәгән сетка белән бергә эләгергә мөмкин.
3 кагыйдә: баланы тәрәзә, пыяла ишекләр янында уйнаучы баланы караучысыз калдырмаска.
4 кагыйдә: тәрәзәләр янында балага тәрәзә төбендә керү өчен баскыч булып хезмәт итә ала торган предметларны яки җиһазларны калдырмаска.
5 кагыйдә: түгел позволяйте балаларга сикерергә бу караватка җитештерүче яки башка мебель урнашкан янында тәрәзәләр.
6 кагыйдә: сайлагыз җентекләп аксессуарлар өчен тәрәзәләр. Аерым алганда, кояш саклау чаралары кебек жалюзи һәм рулонные пәрдә булырга тиеш булмаса, свисающие шнуры һәм цепочек. Бала ала, аларның ярдәме белән взобраться бу тәрәзә яки запутаться аларда, шул рәвешле спровоцировать удушье.
7 кагыйдә:баланың тәрәзәсен мөстәкыйль рәвештә ачуга комачаулаучы блокираторларны тәрәзәләргә кую.
8 кагыйдә: балаларга ачык тәрәзәнең куркыныч булуын даими аңлату.

Балаларның сәламәтлеген бергәләп саклыйк!