Адрес: г. Чистополь, ул. Бебеля, д.121
Телефон: +7(843)-425-14-85;+7(843)-425-49-41
E-Mail: G1.Ctp@tatar.ru
Короткое название: МБОУ "Гимназия №1"
Руководитель: Голубева Нина Владиславовна

Новости МБОУ Гимназия №1

Бүген – Халыкара туган тел көне.

Опубликовано: 21.02.2015

Бүген - Халыкара туган тел көне. Туган теле белән горурланган һәркемне әлеге зур бәйрәм белән тәбрик итәбез!

Дөньяда 7000 гә якын Тел бар. Шуларның 83е киң таралган . Ә 383 тел бөтенләй юкка чыгарга мөмкин. Һәр халыкның туган теле - аның мәдәнияте, тарихи көзгесе, бу төшенчәгә Зур мәгънә салынган. Ул Ватан, туган җир, ата - ана сүзләре белән бер үк дәрәҗәдә торучы бөек, изге һәм кадерле сүз. Ул телне шуңа күрә туган тел дип атыйлар да. Ул телгә баланы аның иң газиз, иң якын кешесе - әнисе өйрәтә, шул телдә аңа бишек җырларын җырлый, иркәли, юата. Татар теле - ЮНЕСКО тарафыннан бөтендөнья халыкара аралашу теле дип саналган 14 телнең берсе. Бу -. Туган телебез белән горурланырлык мөһим фактор Безнең гимназиядә 529 укучы белем ала, шулардан 110 сы татар баласы. Һәр елны татар теле укытучылары үзләре эшли торган сыйныфларда төрле чаралар үткәрәләр, бу уку елында да бай эчтәлекле, кызыклы дәресләр һәм чаралар күрсәтелде.

Укытучылар исемлеге

Үткәрелгән чара

Киснеева А.М.

"Тел күрке-сүз"