Адрес: Республика Татарстан, Чистопольский район, c.Александровка, ул.Школьная, д.4/Татарстан Республикасы, Чистай районы, Александровка авылы, Школьная урамы, 4 йорт
Телефон: +7(843)-423-74-41
E-Mail: Salex.Ctp@tatar.ru
Короткое название: МБОУ "Александровская ООШ"/МБГБУ "Александровка ТГБМ"
Руководитель: Ефимова Ирина Николаевна
Год основания учреждения: 1983
У нас учатся: 59 учеников, 13 воспитанников /59 укучы, 13 мәктәпкәчә яшьтәге тәрбияләнүчеләр
У нас учат: 12 учителей, 1 воспитатель/12 укытучы, 1 тәрбияче

классный час «Блокадный Ленинград»/«Блокадалы Ленинград»класс сәгате

Опубликовано: 27.01.2024

В 4 классе был проведен классный час «Блокадный Ленинград», посвященный 80-летию снятия блокады Ленинграда.
Блокада Ленинграда – один из тяжелейших периодов, который когда-либо пришлось пережить городу. 872 дня и 872 ночи люди держались мужественно и благородно. Блокада Ленинграда продолжалась с 8 сентября 1941 года до 27 января 1944 года. Около 97% погибших ленинградцев умерли от голода. В ходе проведения классного часа учащиеся вспомнили, что знают о блокаде Ленинграда из книг, фильмов, посмотрели фильм "Блокада Ленинграда".
Узнали о том, как дети в блокадном городе сражались с голодом, холодом, смертью, как с первых дней войны старались помочь взрослым: вставали за станки вместо ушедших на фронт родителей, строили оборонительные укрепления, собирали металлолом, необходимый для изготовления патронов и снарядов.
Большое впечатление на учащихся произвел рассказ о норме хлеба блокадников, о значении в то время хлебных карточек. Подводя итоги ребята говорили о том, что подвиг, совершенный людьми во время блокады, нельзя чем-либо измерить. О нем нужно помнить всегда и надо чтить память героев.

4 нче сыйныфта Ленинград блокадасын бетерүнең 80 еллыгына багышланган «Блокадалы Ленинград» класс сәгате уздырыла.
Ленинград блокадасы-шәһәр кичергән иң авыр чорларның берсе. 872 көн һәм 872 төн кешеләр батырлык һәм затлылык белән яшәгәннәр. Ленинград блокадасы 1941 елның 8 сентябреннән 1944 елның 27 гыйнварына кадәр дәвам итә. Һәлак булган ленинградлыларның 97% ы ачлыктан үлә. Сыйныф сәгате барышында укучылар Ленинград блокадасы турында китаплардан, фильмнардан белүләрен искә төшерделәр, "Ленинград блокадасы"фильмын карадылар.
Блокадалы шәһәрдә балаларның ачлык, салкын, үлем белән ничек көрәшүләре, сугышның беренче көннәреннән үк өлкәннәргә ярдәм итәргә тырышулары турында беләләр: фронтка киткән ата-аналар урынына станоклар артына басалар, оборона ныгытмалары төзиләр, патроннар һәм снарядлар ясау өчен кирәкле металл чүп-чар җыялар.
Укучыларда блокадачыларның икмәк нормасы, ул вакытта икмәк карточкаларының әһәмияте турында хикәя зур тәэсир калдыра. Нәтиҗә ясап, балалар блокада вакытында кешеләрнең батырлыгын берни белән дә үлчәп булмый дип сөйләделәр. Аны һәрвакыт истә тотарга һәм геройларның истәлеген хөрмәт итәргә кирәк.