Телефон: +7(843)-963-72-76
E-Mail: tuimetkino@mail.ru
Руководитель: Шарифуллина Разиля Валиахметовна

Новости МБОУ "Туйметкинская ООШ"

Единый урок по ОБЖ. ТИН буенча бердәм дәрес

Опубликовано: 01.03.2024

Ежегодно 1 марта отмечается Всемирный день гражданской обороны, который проводится по решению Генеральной Ассамблеи Международной организации гражданской обороны с 1972 года. По этому случаю в Туйметкинской ООШ прошел открытый  урок для 6-9 классов по «Основам безопасности жизнедеятельности». Во время урока  учащиеся больше узнали о Международной организации ГО, об истории  ее создания и деятельности. С обучающимися школы проведена информационная работа по повышению общей грамотности в области безопасности. Во время беседы были затронуты темы: «Внимание – опасность!», «Осторожнее с огнем», «Как необходимо действовать в опасных ситуациях».
В ходе урока особое внимание уделено правилам поведения в природной среде, в том числе на водных объектах, а также действия при возникновении или угрозе возникновения чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера.
Дети получили дополнительные знания, расширили свой кругозор, закрепили знания по основам безопасности. Проведена учебная тревога и   тренировка по защите детей и персонала школы от чрезвычайных ситуаций.

Ел саен 1 мартта Бөтендөнья гражданнар оборонасы көне билгеләп үтелә, ул 1972 елдан башлап Халыкара гражданнар оборонасы оешмасының Генераль Ассамблеясы карары буенча үткәрелә. Шул уңайдан Туймәт төп гомуми белем бирү мәктәбендә «Тормыш иминлеге нигезләре» буенча 6-9 сыйныфлар өчен ачык дәрес узды. Дәрес вакытында укучылар Халыкара ГО оешмасы, аның барлыкка килү тарихы һәм эшчәнлеге турында күбрәк белделәр. Мәктәп укучылары белән куркынычсызлык өлкәсендә гомуми грамоталылыкны арттыру буенча мәгълүмати эш алып барылды. Әңгәмә вакытында  " Игътибар – куркыныч!", "Ут белән сак булыгыз", "Куркыныч хәлләрдә ниләр эшләргә кирәк" темалары буенча сүз алып барылды.
Дәрес барышында табигый мохиттә, шул исәптән су объектларында үз-үзеңне тоту кагыйдәләренә, шулай ук табигый һәм техноген характердагы гадәттән тыш хәлләр барлыкка килү яки барлыкка килү куркынычы белән янаганда гамәлләргә аерым игътибар бирелде.
Балалар өстәмә белем алдылар,  куркынычсызлык нигезләре буенча белемнәрен ныгыттылар. Балаларны һәм мәктәп персоналын гадәттән тыш хәлләрдән яклау буенча тренировка һәм өйрәтү тренировкасы үткәрелде.