Телефон: +7(843)-963-72-76
E-Mail: tuimetkino@mail.ru
Руководитель: Шарифуллина Разиля Валиахметовна

Новости МБОУ "Туйметкинская ООШ"

Парлементскй урок "Выбираем будущее!". "Киләчәкне сайлыйбыз!" парламент дәресе

Опубликовано: 12.02.2024

12 февраля в нашей школе состоялся очередной Парламентский урок на тему: «Выбираем будущее», посвященный разъяснению основ избирательной системы Российской Федерации и РеспубликиТатарстан.
Парламентский урок - 2024 призван обратить внимание будущих избирателей на важность участия в выборах как неотъемлемом элементе легитимности власти и достижения гражданской идентичности. На уроке были  затронуты вопросы порядка формирования выборных органов государства, рассмотрели виды избирательных систем. На урок был приглашен гость –  депутат сельского самоуправления Шарифуллина Р.В. Она познакомила учащихся с работой депутатов и активно ответила на вопросы учащихся.

Напомним, что в марте состоятся выборы Президента России, а в сентябре — выборы депутатов Государственного Совета Татарстана. В 2025 году пройдут выборы Раиса РТ и муниципальных депутатов, в 2026-м — депутатов Государственной Думы. Поэтому, ребятам очень важно помнить, что с 14 лет они вступают в большую гражданскую жизнь страны со своими полномочиями. На первом этапе получают паспорт гражданина России, а на втором, с 18 лет, — право формировать органы государственной власти разных уровней. И надо быть готовым использовать это право гражданина России. Будущее за вами, молодое поколение страны!

12 февральдә безнең мәктәптә «Киләчәкне сайлыйбыз» темасына Россия Федерациясе һәм Татарстан Республикасы сайлау системасы нигезләрен аңлатуга багышланган чираттагы Парламент дәресе узды.
Парламент дәресе - 2024 булачак сайлаучыларның игътибарын хакимиятнең легитимлыгының һәм гражданлык үзенчәлегенә ирешүнең аерылгысыз элементы буларак сайлауларда катнашуның мөһимлегенә юнәлтергә тиеш. Дәрестә дәүләтнең сайлап куелган органнарны формалаштыру тәртибе мәсьәләләре каралды, Сайлау системалары төрләре каралды. Дәрескә кунак – авыл үзидарәсе депутаты Р.В. Шәрифуллина чакырылды. Ул укучыларны депутатларның эше белән таныштырды һәм укучыларның сорауларына актив җавап бирде.

Исегезгә төшерәбез, март аенда Россия Президентын сайлаулар, ә сентябрьдә Татарстан Дәүләт Советы депутатларын сайлаулар узачак. 2025 елда ТР Рәисен һәм муниципаль депутатларны, 2026 елда Дәүләт Думасы депутатларын сайлаулар узачак. Шуңа күрә балаларга 14 яшьтән илнең зур гражданлык тормышына үз вәкаләтләре белән керүләрен истә тоту бик мөһим. Беренче этапта алар Россия гражданы паспортын алалар, ә икенче этапта, 18 яшьтән, төрле дәрәҗәдәге дәүләт хакимияте органнарын формалаштыру хокукы алалар. Россия гражданины хокукыннан файдаланырга әзер булырга кирәк. Киләчәк сезнең артта, яшь буын!