Телефон: +7(843)-963-72-76
E-Mail: tuimetkino@mail.ru
Руководитель: Шарифуллина Разиля Валиахметовна

Новости МБОУ "Туйметкинская ООШ"

Күңелегез хуш , Нәүрүз мөбарәк булсын!

Опубликовано: 21.03.2018

Бүген бездә бәйрәм көн,
Барчасы бүген бәйрәмгә
Киенгән-ясанганнар
Яшьләре яшь калып
Картлары яшәргәннәр!
Бәллүр ләйсән булып ява,
Һәрбер өйләргә бу ямь,
Яшел язның үзе төсле,
Күңелле Нәүрүз бәйрәм!
Көннең төнне куып җиткән вакытында Кыш бабайның чәчләре кар суы булып акканда,безнең бабайларыбыз-әбиләребез язны – Нәүрүзбикәне каршылаганнар. . Ә Нәүрүз бәйрәме ул – Яңа ел бәйрәме, яз бәйрәме, кышны озату, язны каршылау бәйрәме, дуслык бәйрәме!
Бу көнне малайлар-кызлар һәр өйгә кереп хуҗаларга такмак-такмазалар әйткәннәр,аларны бәйрәм белән котлаганнар
Торыгыз, тор, хуҗалар! Нәүрүз җитте беләмсез? Нәүрүзчеләр килде сезгә, Ни сөенче бирәсез?
Исәнме, түтәй?
Тизрәк бир күкәй.
Бирсәң безгә 3 күкәй,
Тавыгың салыр 100 күкәй.
Табакка кабак кирәк
Май, күкәй, калач кирәк,
Күмәчен дҽ кызганма,
Озак яшҽ, сызланма.
Менә шундый матур, эчтәлекле, күңелгә ятышлы такмазалар әйтеп ,авыл халкын Нәүрүз бәйрәме белән котлап Туймәт мәктәбе укучылары бәйрәм оештырдылар, тирә-юньгә бәйрәм рухы өрделәр. Халкыбызның борынгыдан килгән гореф-гадәтләрен, уеннарын, йолаларын саклап калу, яшәтү киләчәк буыннар кулында.