Адрес: 423940, Республика Татарстан, Бавлинский район, с.Кзыл-Яр, переулок Кирова д.19б
Телефон: +7(855)-693-31-13
E-Mail: kyzylyar06@mail.ru
Короткое название: МБОУ "Кзыл-Ярская СОШ им. Ф.Г.Яруллина" БМР РТ
Руководитель: Аминова Альбина Альбертовна

Новости МБОУ "Кзыл-Ярская СОШ им. Ф.Г.Яруллина"

Уроки нравственности. Әхлак дәресләре.

Опубликовано: 26.09.2022

Новое время, новая жизнь, новые требования... Воспитание людей, способных воспринимать все новое, приспосабливаться к новому времени, самостоятельно мыслить для новой жизни - это требование сегодняшнего дня. А также задача современного учителя. Ведь детей нужно не только обучать, но и воспитывать, учить распознавать ложь, лицемерие. А маяком, освещающим их путь, является нравственное воспитание.В сферу нравственного воспитания входят такие качества, как порядочность, гуманность, отзывчивость, уважение к старшим, милосердие, доброжелательность и многие другие. Как привить ребенку все эти духовные качества? С этой целью сегодня в рамках урока «Разговоры о важном» с обучающимися 5 класса была проведена встреча с имам-хатыбом нашего села Фанис хазратом. В преддверии Дня пожилых людей он затронул темы отношения к пожилым людям, добра и бескорыстной помощи.Во время беседы дети смогли поделиться своим мнением и высказать свою позицию.

Яңа заман, яңа тормыш, яңа таләпләр… Саный китсәң бик күп алар. Барлык яңалыкны кабул итеп, яңа заманга яраклашучы, яңа тормыш өчен мөстәкыйль уйларга сәләтле шәхесләр тәрбияләү - бүгенге көн таләбе. Шулай ук замана укытучысының бурычы да. Чөнки балаларга белем бирергә генә түгел, ә тәрбияле дә итәргә, аларны чынны – ялганнан, акны – карадан, вөҗданны – намуссызлыктан аерып таный белергә өйрәтергә кирәк. Ә монда аларның юлларын яктыртучы маяк булып – әхлак тәрбиясе тора.Әхлак тәрбиясе колачына – тәртиплелек, кешелеклелек, ярдәмчеллек, олыларны хөрмәтләү, шәфкатьлелек, киң күңеллелек һәм башка бик күп сыйфатлар сыя. Шул рухи сыйфатларның барсын да ничек бала күңеленә иңдерергә?Бүген бу максаттан 5 нче сыйныф укучылары белән «мөһимнәр турында сөйләшү» дәресләре кысаларында авылыбызның имам-хатыйбы Фәнис хәзрәт белән очрашу үткәрелде. Өлкәннәр көне алдыннан, ул өлкәннәргә карата мөнәсәбәт, игелек һәм риясыз ярдәм күрсәтү темаларын кузгатты.Әңгәмә вакытында балалар үз фикерләре белән уртаклаша һәм үз позицияләрен белдерә алдылар.