Адрес: 423940, Республика Татарстан, Бавлинский район, с.Кзыл-Яр, переулок Кирова д.19б
Телефон: +7(855)-693-31-13
E-Mail: kyzylyar06@mail.ru
Короткое название: МБОУ "Кзыл-Ярская СОШ им. Ф.Г.Яруллина" БМР РТ
Руководитель: Аминова Альбина Альбертовна

Новости МБОУ "Кзыл-Ярская СОШ им. Ф.Г.Яруллина"

Акция памяти «Блокадный хлеб».«Блокада икмәге» хәтер акциясе.

Опубликовано: 27.01.2022

27 января 2022 года исполнилось 78 лет со дня снятия блокады Ленинграда. В  нашей школе сегодня  прошла акция памяти «Блокадный хлеб». Акция призвана напомнить о мужестве жителей Ленинграда, переживших беспрецедентную блокаду миллионного города вражескими захватчиками. Блокада Ленинграда длилась 872 дня. И это не просто цифра — каждый день стал тяжелым испытанием в жизни блокадников. По разным подсчетам, в городе погибло от 692 тысяч до 1,5 миллионов человек – и 97% из них умерли от голода. Единственной надеждой на завтрашний день был паек. Буханка хлеба постепенно превратилась в 125-ти граммовый кусочек – именно такой была минимальная норма выдачи хлеба для жителей блокадного Ленинграда.Блокада Ленинграда осталась не только на фотографиях, в книгах по истории войны и школьных учебниках, она сохранилась в памяти ленинградцев: многие из них сохранили кусочек блокадного хлеба как напоминание о тех страшных днях.

Ключевой символ акции – кусочек хлеба весом в 125 граммов: именно такая ежедневная минимальная норма была установлена для каждого жителя во время блокады Ленинграда. Трагедия блокады навсегда изменила жизни не только людей военного времени, но и последующих поколений

2022 елның 27 гыйнварында Ленинград блокадасын өзүгә 78 ел тулды. Безнең мәктәптә бүген «Блокада икмәге»дигән хәтер акциясе узды. Акция миллионлаган шәһәрнең дошман илбасарлары белән тиңдәшсез блокадасын кичергән Ленинград халкының батырлыгын искә төшерүгә юнәлдерелгән. Ленинград блокадасы 872 көн дәвам итте. Һәм бу гади сан гына түгел —һәрбер көн блокадачылар тормышында авыр сынау булган. Төрле исәпләүләр буенча, шәһәрдә 692 меңнән 1,5 миллион кешегә кадәр кеше һәлак булган, һәм аларның 97% ы ачлыктан үлгән. Иртәгәсе көнгә бердәнбер өмет булып паек булды. Икмәкнең буханкасы акрынлап 125 граммлы кисәккә әверелде-блокададагы Ленинградта яшәүчеләр өчен икмәк бирүнең минималь нормасы нәкъ менә шундый булган. Ленинград блокадасы фоторәсемнәрдә генә түгел, сугыш тарихындагы китапларда һәм мәктәп дәреслекләрендә дә калды, ул ленинградлылар хәтерендә сакланды: аларның күбесе блокадалы икмәк кисәкләрен шул куркыныч көннәр турында истәлек итеп саклый. Акциянең төп символы-125 грамм авырлыктагы икмәк кисәкләре: Ленинград блокадасы вакытында һәр кеше өчен нәкъ менә шундый минималь норма билгеләнгән. Блокададагы фаҗига сугыш чоры кешеләренең генә түгел, аннан соңгы буын кешеләренең дә тормышын мәңгегә үзгәртте.