Адрес: 422246,Россия, Республика Татарстан ,Балтасинский район, с.Кугунур, ул.Кирова д 103а
Телефон: +7(843)-683-56-31
E-Mail: Skgn.Blt@tatar.ru,kugunur@yandex.ru
Короткое название: МБОУ"Кугунурская СОШ" Балтасинского муниципального района Республики Татарстан
Руководитель: Ахметханов Билсур Илсурович
У нас учатся: 63 учащихся/Бездә 63 укучы 13 воспитанников/ 13 тәрбияләнүче
У нас учат: 19 учителей/Бездә 19 укытучы /3 воспитателя/3 тәрбияче

новости школы

30 мартта беренче сыйныфларга гаризалар кабул ителә башлый.

Опубликовано: 30.03.2023

Приём детей в первый класс будет проходить в два этапа.

Первый этап – с 30 марта до 30 июня текущего года. Для детей, которые живут на закреплённой за школой территории, а также для детей, имеющих внеочередное, первоочередное и преимущественное право зачисления в школы.
Второй этап – с 6 июля до момента заполнения свободных мест, но не позднее 5 сентября. Предназначен для детей, не проживающих на закреплённой территории.

В этом году заявление можно подать 4 способами:

В электронной форме посредством ЕПГУ (единого портала государственных услуг)
С использованием функционала (сервисов) региональных государственных информационных систем субъектов Российской Федерации, созданных органами государственной власти субъектов Российской Федерации;
Лично прийти в школу, написать и подать заявление
Через операторов почтовой связи общего пользования заказным письмом с уведомлением о вручении;.

Родители могут выбрать тот вариант, который им удобен, каждый из способов подачи равен по значению.

Поэтому, не рекомендуется подавать заявление одновременно (параллельно) всеми способами, предусмотренными действующим законодательством, так как это кратно увеличивает работу общеобразовательных организаций по их обработке, а в случае большого количества, то и к некоторой запутанности.

Узнать, какая школа закреплена за местом проживания ребенка, можно на официальных сайтах школ иуправления образованием.

Беренче сыйныфларга гаризалар кабул ителә башлый.

30 мартта беренче сыйныфларга гаризалар кабул ителә башлый. 2023 елда парталар артына 200дән артык беренче сыйныф укучысы утырачак. Мәктәпкә кабул итүне оештырганда, Россия Мәгариф министрлыгы тәртибенә таянып эш итәләр, ул укуга керүнең барлык этапларын регламентлый.

Балаларны беренче сыйныфка кабул итү ике этапта узачак.

Беренче этап - агымдагы елның 30 мартыннан 30 июненә кадәр. Мәктәпкә беркетелгән территориядә яшәүче балалар өчен, шулай ук чираттан тыш, беренче чиратта һәм өстенлекле укырга хокукы булган балалар өчен.
Икенче этап - 6 июльдән буш урыннарны тутыруга кадәр, әмма 5 сентябрьдән дә соңга калмыйча. Беркетелгән территориядә яшәмәгән балалар өчен билгеләнгән.

Быел гаризаны 4 ысул белән бирергә мөмкин:

Электрон рәвештә ЕПГУ (дәүләт хезмәтләренең бердәм порталы) ярдәмендә;
Россия Федерациясе субъектларының дәүләт хакимияте органнары тарафыннан төзелгән Россия Федерациясе субъектларының региональ дәүләт мәгълүмат системалары функционалыннан (сервисларыннан) файдаланып;
Шәхсән мәктәпкә килергә, гариза язарга һәм гариза тапшырырга.
 Тапшыру турында хәбәрнамәле заказлы хат белән почта элемтәсе операторлары аша

Ата-аналар үзләренә уңайлы вариантны сайларга мөмкин, тапшыру ысулларының һәркайсы әһәмияте буенча тигез.

Шуңа күрә, гамәлдәге кануннарда каралган барлык ысуллар белән бер үк вакытта (параллель) гариза бирергә киңәш ителми, чөнки бу гомуми белем бирү оешмаларының аларны эшкәртү буенча эшен арттыра, ә гаризалар саны куп булган очракта, берникадәр буталчык хәлгә китерә.

Баланың яшәү урыны буенча кайсы мәктәпкә беркетелүен мәктәпләрнең һәм мәгариф идәрдсенең рәсми сайтларында белергә мөмкин.