С более подробной информацией можно ознакомится на сайте: info.edu.tatar.ru.

филиал МБОУ "Нурминская СОШ" - "Нурмабашская начальная общеобразовательная школа" Балтасинского муниципального района РТ (реорганизация)

Адрес: 422254, РТ, Балтасинский район, д. Нурмабаш, ул. Баяна, д. 1/1
Телефон: (84368) 2-97-70
E-Mail: nurmab@mail.ru

О школе

1968 нче елда Нормабаш авылында кирпечтән яна мәктәп төзелеп файдалануга тапшырыла. Мәктәп Тимирязев исемендәге колхоз көче белән (рәисе И.Мостафин,мәктәп мөдире Р.Гыйрфанова) төзелә.

Мәктәп тантаналы рәвештә ачыла. Районнан район Советы башкарма  комитеты рәисе  К.З.Тимеров, РОНО мөдире Р.Фазлыев, колхоз рәисе И. Мостафин, Бөрбаш урта мәктәбе директоры Э.Исмаев, ата-аналар,авыл халкы катнаша.

Мәктәпне  1993 нче елда мәктәп-бакча комплексы итеп үзгәртәләр. 1998 нче елда балалар саны киму сәбәпле, бакча ябыла, башлангыч мәктәп итеп калдырыла.

Төрле елларда Нормабаш  башлангыч мәктәбендә балаларга белем һэм тәрбия биргән укытучылар: Х.Габдрахманов, Ш.Сөләйманов, С.Минһаҗева,Ф.Хамматова(Садриева),М.Шаймуллина, Г.Хәбибуллина, Г.Галиева.

Рус теленнән Ф. Гарифҗанова, Анна Васильева һэм Сания Гыйрфанова укытканнар.

Нормабаш мәктәбеннән чыккан укытучылар –

Гыйрфановлар династиясе:

Гыйрфанов Габдулла – Ленин орденлы укытучы;

Гыйрфанова Суфия    - Яңгул, Чапшар, Чепья мәктәпләрендә һэм Тажикстан ССРы Орджоникидзеабад та          укыткан;

Гыйрфанова Рауза      - Нормабаш мәктәбендә  укытучы һәм директор;

Гыйрфанова Сания     - Нормабаш, Бөрбаш, Норма, Субаш мәктәпләрендә укыта һәм Апас районы

Иске Йомралы мәктәбендә эшләп пенсиягэ чыга.”РСФСРнын халык мәгари-

фе отличнигы";

Зәкиев  Вакыйф             - Балтач урта мәктәбе укытучысы, мәктәп директоры, район мәгариф булеге