Адрес: г. Азнакаево, ул. Просторная, д. 3
Телефон: +7(855)-929-80-08
Короткое название: МБОУ «СОШ №1 г.Азнакаево" Азнакаевского муниципального района РТ
Руководитель: Фаттахов Дамир Марсимович
Год основания учреждения: 1918

Ханнанова А.Б.

ХАННАНОВА

ӘМИНӘ

БӘКЕР КЫЗЫ

Эш урыны: Азнакай 1нче урта мәктәбенең рус теле hэм эдэбияты укытучысы

Адресы: Ленина 5-12

Телефоны:

Искәрмә: хезмэт ветераны, сугыш чоры баласы

Ø Бүләкләнүләр:

-Хезмэт ветераны;

-Мактау кагәзләре;

АВТОБИОГРАФИЯ

Ханнанова Әминә Бәкер кызы 1931 елның     5 сентяберендә Азнакай районы Әлкәй авылында туа. Сугыш башланганда аңа 10 яшь була. Әтисе сугышта һәлак була. Сугыш вакытында Әминә апа әнисенә ияреп утауга йөри, печән һәм башак җыеша, ә кыш көне мәктәптән кайткач соңгы ат белән көл җыерга бара.Мәктәптә укыганда ул концертлар оештыра.Шушы авылда җидееллык мәктәпне бетергәч, 1946 елда безнең 1 нче мәктәпкә эшкә керә. Безнең мәктәптә Әминә апа рус теле укытучысы булып эшли, ә 1949 елда Сәпәй авылында немец теле укытучысы булып эшли. Ләкин ул анда бик озак укытмый һәм 1950 елда кире Азнакайга 1 нче мәктәпкә кайта. Ике елдан соң 1952 елда Әминә апа Бөгелмәгә укырга керә һәм аны тәмамлагач рус теле һәм әдәбияты укытучысы булып эшли. 1970 елга кадәр 5-7 классларны укыта, аннан соң ГПД җитәкчесе була. 1986 елда лаеклы ялга чыга. Мәктәптә эшләгәндә стенгазета секретаре да була. Хәзер инде Әминә апа пенсионер. Аның сөйләүләре буенча 1941-1945 елларда бик авыр була, чөнки ашарга да, кияргә дә, бернәрсә дә булмый.

Әминә апа Мактау кәгазьләре, рәхмәт хатлары белән бүләкләнә. Хезмәт ветераны.

Аның иптәшенең әтисе Ханнанов Салих Гаффар улы 1951-1952 елларда Азнакай 1-нче урта мәктәп директоры булып әшләгән.

Әминә апаның һәм аның тормыш иптәше Ханнанов Илдус абыйның өч балалары бар. Аларның кызлары да укытучы булып эшлиләр.