Адрес: г. Азнакаево, ул. Просторная, д. 3
Телефон: +7(855)-929-80-08
Короткое название: МБОУ «СОШ №1 г.Азнакаево" Азнакаевского муниципального района РТ
Руководитель: Фаттахов Дамир Марсимович
Год основания учреждения: 1918

Закирова Н.Г.

ЗАКИРОВА НАСИМА ГАФИЯТ  КЫЗЫ

Туган көне: 21.06.1929

Эш урыны: Азнакай 1нче уртамәктәбенең физика укытучысы (1984 нче елдан лаеклы ялда)

Адресы:  Нефтяников ур 1-3

Телефоны:      7-82-03

Искәрмә:  ( сугыш ветераны,

Тыл ветераны, сугыш баласы, хезмәт ветераны)

Бүләкләр: "Хезмәт уңышлары өчен" медаль

Автобиография.

1928нче елның 21нче июнендә Яңа Кара зирек авылында гади крестьян семьясында тудым. 1937нче елда 1нче класска укырга кердем. 1944нче елда авыл мәктәбендә укуын  тәмамлап колхозга эләргә кердем. 1946 нчы елда янәдән уку теләге белән Ютазы урта мәктәбенә укырга киттем. 10 нчы классны 1949 нчы елда тәмамлап  Бөгелмәгә укытучылар хәзерли торган институтка киттем. Аннан соң  Кәрәкәшле авылына укытырга килдем. Бу мәктәптә мин 1964 нче елга кадәр укытучы булып эшләдем. Читтән торып Казан педагогия институтын тәмамладым. 1961 нче елда физик-математик дипломын кулыма алдым. Азнакай 1 нче урта мәктәбенә 1965 нче елны эшкә кердем  һәм 1984 нче елга хәтле үземнең көчемне, белемемне, сәләтемне 1 нче мәктәп укучыларына багышладым. Шушы мәктәптән мине зурлап лаеклы ялга  озаттылар.

Бөек Ватан сугышы елларында фидакарь хезмәте өчен «За доблестный труд» медале белән бүләкләндем. Мин  иң беренче кызлар бригадасының звено җитәкчесе булып эшләдем. Кечкенәдән ашлык сугып, көлтә ташып иртәдән кичкә кадәрле колхоз басуларында эшләдем. Олылар ат көткәндә, җигеп сабан сөргәндә, мин башка  балалар белән алдагы атны әйдәп бардык. Кечкенәдән эшләп үстем, эшемне намус белән башкардым.