• Арский
  • Детские сады
  • МБДОУ «Урнашбашский детский сад Арского муниципального района РТ»/Татарстан Республикасы Арча муниципаль районы "Орнашбаш балалар бакчасы" муниципаль бюджет мәктәпкәчә белем бирү учреждениесе

Адрес: 422017, Республика Татарстан, Арский район, дер. Урнашбаш, ул. Тукая, д.17
Телефон: +7(843)-666-06-03
E-Mail: dsurnashbash.arsk @tatar.ru
Короткое название: МБДОУ «Урнашбашский детский сад Арского муниципального района РТ»
Руководитель: Ахметова Фирдания Зиннуровна
Год основания учреждения: 1999

Новости МБДОУ «Урнашбашский детский сад Арского муниципального района РТ»

Халыкара Бердәмлек көне

Опубликовано: 04.11.2015

Моннан дүрт гасыр элек үз дәүләтчелеген саклап калу өчен барган авыр көрәштә Россия халкы зур җиңүгә ирешә. Башкаланы поляк баскыннарыннан азат итү илнең күтәрелешенә этәргеч бирде. Бу көрәш XVII гасыр башында Россия өчен куркыныч сәяси хәл урнаша. Патша династиясе “өзелгәннән” соң, күп кенә боярлар рус тәхетенә ия булырга омтылалар. Халык үзенең бердәмлеген югалта, рус җирләре дошманнар өчен җиңел табышка әйләнә. Россия байлыгына өметләрен сузган “күршеләр” бу таркаулыктан файдаланып калырга уйлыйлар. Түбән Новгородтан шәһәр старостасы Кузьма Минин, Россияне азат итү өчен ополчение төзүдә ярдәм күрсәтергә чакырып, халыкка мөрәҗәгать итә. Үзе беренче булып хәрби ихтыяҗлар өчен зур суммада акча бирә. Ополчениенең хәрби җитәкчесе итеп бертавыштан князь Дмитрий Пожарский билгеләнә.1612 елның гыйнварында ополчение Түбән Новгородтан Мәскәүгә юнәлә. Юлда аларга шактый кеше кушыла. 22 октябрьдә Кремльне штурмлау башлана. Ике  көннән соң поляклар бирелә. Ополчение тантаналы рәвештә башкалага керә. Башкала азат ителгәннән соң, Россиядә дәүләт хакимиятен торгызу, яңа патша сайлау мәсьәләсе килеп баса. 1612 елның ноябрендә ополчение җитәкчеләре, алдан ышандырганча, Земство җыенын чакыру турында хәбәр тараталар. 1613 елның гыйнварында Мәскәүдә 700ләп кеше катнашында Олы җыен үткәрелә. Яңа патша сайлау мәсьәләсе айдан артык тикшерелә. Нәтиҗәдә, тәхеткә Романовлар династиясенең беренче вәкиле – 16 яшьлек Михаил Романов утыра. Рус халкын берләштерү илне һәлакәттән, юкка чыгудан саклап кала.