Адрес: 422016, РТ, Арский район, д. Нижние Аты, ул. Центральная, д. 11А
Телефон: +7(843)-665-07-46
E-Mail: Sna.Ars@tatar.ru
Короткое название: МБОУ "Нижнеатынская ООШ"
Руководитель: Шакиров Радис Наилович
Год основания учреждения: 1937
У нас учатся: 31 (иностранные граждане отсутствуют)

Новости МБОУ "Нижнеатынская ООШ"

Муса Җәлил – безнең күңелләрдә

Опубликовано: 15.02.2022

Татарстанда М.Җәлилнең 116 еллыгын билгеләп үтәләр. Ул бала чагында ук шигырьләр яза башлаган. 1942 нче елда Бөек Ватан сугышына киткән. Сугышта тоткынлыкка эләккән. 1944 нче елның февралендә М.Җәлилне һәм аның ун иптәшен үлем җәзасына хөкем иткәннәр. Сугыш чорында күпме авырлыклар күрүенә карамастан, М.Җәлил күңел төшенкелегенә

бирелмәгән , үз Ватанының герой улы булган, концлагерьда вакытта авыр шартларда мәңге үлмәс шигырьләр язуы белән танылган язучы. Җәлилнең тормышы җырга тиң. Җыр үлемсез булган кебек, аның шигырьләре дә, исеме дә үлемсез. М.Җәлилгә үлгәннән соң Советлар Союзы исеме бирелде.

5 нче сыйныф укучылары Җәлилнең тормыш юлы, иҗаты белән танышты. Аның иҗаты буенча КВН үткәрелде, сорауларга җавап бирелде.