Адрес: 422016, РТ, Арский район, д. Нижние Аты, ул. Центральная, д. 11А
Телефон: +7(843)-665-07-46
E-Mail: Sna.Ars@tatar.ru
Короткое название: МБОУ "Нижнеатынская ООШ"
Руководитель: Шакиров Радис Наилович
Год основания учреждения: 1937
У нас учатся: 31 (иностранные граждане отсутствуют)

Новости МБОУ "Нижнеатынская ООШ"

Туган телдә дөнья әдәбиятын укыйбыз.

Опубликовано: 14.04.2021

7 нче класс укучылары белән “Туган телләр һәм халыклар бердәмлеге елы” уңаеннан үткәрелгән чираттагы класс сәгатенең темасы “Дөнья халыклары әдәбияты үрнәкләрен татар телендә укыйбыз” дип аталды. Укучылар белән халкыбызның төп әдәби басмасы саналган  “Казан утлары” журналында дөнья күргән әсәрләрне укыдык.

Аерым алганда, Азәрбайҗан шагыйрәсе Афаг Шихлы, Австрия шагыйре Райнер Мария Рильке, казакъ халкының күренекле әдибе Магжан Жумабаев, рус шагыйре Евгений Евтушенко, Карачай- Черкес Республикасының халык шагыйре Әскәр Додуев, Дагыстан шагыйрьләре  Кайсын Кулиев, Билал Аппаев әсәрләре белән тата теленә тәрҗемәдә таныштык. Аларны туган телебезгә С.Әхмәтҗанова, Рафис Корбан, Шамил Маннапов, Флера Тарханова, Лена Шагыйрьҗан, Фәнил Гыйләҗев тәрҗемә иткәннәр.

Шул рәвешле, туган телебез укучыларга дөнья халыклары әдәбияты белән танышу мөмкинлеген бирде. Телебезгә карата горурлык хисләре кичердек.

Классный час в 7 классе, прирученный Году родных языков и народного единства, был посвящен литературной тематике. Учащиеся познакомились произведениями  писателей и поэтов, чьи имена известны в мировом масштабе, в переводе на наш родной язык. Прочитали стихи азербайджанских, казахских, дагестанских, карачай –черкесских и других мастеров слова. Организовать этот классный час нам помог журнал татарских писателей «Огни Казани».

Таким образом, наш родной язык дал нам возможность познакомиться с произведениями писателей мирового значения.